Кои са петте нови критични материали, чийто износ е ограничен от Китай?

Кои са петте нови критични материали, чийто износ е ограничен от Китай?

Китай обяви днес  мащабни ограничения върху износа на пет метала, използвани в отбранителната промишленост, чистата енергия и други индустрии, минути след като влезе в сила допълнителната 10-процентна митническа тарифа за китайски стоки, наложена от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Волфрам

Волфрамът е свръхтвърд метал - по здравина го превъзхождат само диамантите - и се използва предимно в производството на стоки, включително артилерийски снаряди, бронирани покрития и режещи инструменти. Приблизително 60% от потреблението в САЩ се използва за производството на волфрамов карбид - изключително издръжлив материал, широко използван в строителството, металообработката и сондирането за нефт и газ.
Подобно на много други важни минерали, Китай доминира в производството и износа на волфрам и през 2023 г. произвежда малко над 80% от световното предлагане. Въз основа на анализ на базираната в Обединеното кралство консултантска компания Project Blue, Китай доставя 30% от пазара извън Китай, най-вече под формата на прахове за инструментални приложения. По данни на Геологическия институт на САЩ (USGS) от 2015 г. насам волфрам не се добива с търговска цел в САЩ.

Индий

Индият е важна част от екраните на телефоните и телевизионните дисплеи чрез рафиниран продукт, наречен индиев калаен оксид. Отделен продукт от индий се използва и в технологията на оптичните влакна. Разширяването на клетъчните мрежи от пето поколение (5G) доведе до по-голямо търсене на индий.

Както и при волфрама, Китай е водещ производител, на който се падат 70 % от общото количество в световен мащаб, по данни на USGS. Към септември 2024 г. една четвърт от вноса на индий в САЩ идва от Китай. Други големи купувачи от Китай са Япония и Южна Корея, според Project Blue.

Бисмут

Бисмутът се използва в припои, сплави, металургични добавки, лекарства и атомни изследвания. САЩ прекратяват производството на първичен рафиниран бисмут през 1997 г. и са силно зависими от вноса, според USGS. Миналата година Китай е произвел над 80% от около 13 000 тона бисмут в света, сочат още данните на USGS. Други големи производители са Южна Корея и Лаос.

Телур

Телурът, който обикновено е страничен продукт от рафинирането на медта, се използва в металургията, слънчевите панели, чиповете памет и други продукти.
По данни на USGS през 2024 г. Китай е произвел около три четвърти от рафинирания телур в света.
Макар че САЩ разполагат с две рафинерии, които произвеждат прекурсора - меден телурид, той след това се изпраща в чужбина за по-нататъшна обработка, според USGS. Повечето продукти, в които се използва телур, разчитат на внос на метала.

Mолбиден

Молибденът се използва предимно за укрепване и втвърдяване на стоманени сплави, като ги прави по-устойчиви на топлина и корозия. Използва се също така в смазочни материали, пигменти и като катализатор в петролната промишленост.
По данни на USGS през 2024 г. на Китай се падат около 40% от световното производство, докато на САЩ - 12%, припомня Ройтерс.

.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%