Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Геополитическа несигурност и търговски препятствия
Финансовите пазари се насочват към един декември, изпълнен с несигурност по отношение на геополитиката, глобалната търговия и икономическия растеж, особено в Европа, където бюджетът на Франция виси на косъм. Междувременно обещанието на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи високи мита на вноса от Канада, Мексико и Китай разтърси пазарите и преобърна прогнозите за лихвените проценти и инфлацията. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Какво предстои
Търговците получиха добра представа как могат да изглеждат идните месеци. Намерението на Тръмп да наложи мита върху някои от основните търговски партньори на Съединените щати подкрепи допълнително повече долара.
Зелените пари се повишиха с повече от 1,5% спрямо канадската и мексиканската валута, подчертавайки чувствителността към заглавията, свързани с Тръмп, и несигурността относно политиката му.
И така, ноември завършва с най-големия месечен спад на еврото от началото на 2022 г., най-стръмния спад на доходността по германските облигации тази година, най-големия скок на биткойн от февруари и един от най-големите месечни скокове на акциите в САЩ тази година.
Сега предстои един нестабилен декември. Ако оставим настрана Тръмп, лихвите в САЩ и еврозоната се очаква да паднат, а тези в Япония може да се покачат. Геополитиката може да донесе облекчение (Близкия изток) и страх (Русия/Украйна), както и да добави политическа турбуленция (Франция, Германия).
Безизходица
Напрежението във Франция ескалира заради предложения бюджет на премиера Мишел Барние, който съдържа 60 милиарда евро в болезнено повишаване на данъците и съкращения на разходите.
Заради този бюджет лидерът на крайнодясната партия „Национален сбор“ и Марин льо Пен заплаши да свали правителството и нарастват спекулациите, че това може да се случи до Коледа.
Френските облигации не се разпродадоха твърде силно, но изостанаха толкова много от пазара, че премията, която Франция трябва да плати, за да вземе заеми за 10 години спрямо Германия, се върна към върховете от ерата на кризата през 2012 г.
Правителството ще продължи да търси за компромис, като сенатът започва да разглежда законопроекта за бюджета в понеделник.
Страх от мита, вяра в стимулите
Заплахата на Тръмп за нови мита върху Мексико, Китай и Канада удари силно азиатските пазари, но акциите в континентален Китай предимно пренебрегнаха коментарите за 10% налог върху целия китайски внос, отчасти защото беше по-нисък от 60-те процента, за които републиканецът говори по време на президентската си кампания.
Но анализаторите смятат, че Пекин може да създаде каквито и стимули да са необходими, за да се противопостави на икономическото съпротивление то търговската война, а някои казват, че крайният резултат ще бъде ускоряване на стремежа на Китай към високотехнологична самодостатъчност.
Най-големият губещ е верният съюзник на САЩ – Япония, като индексът Nikkei 225 се е понижил с 1,4% от публикацията на Тръмп в Truth Social насам, воден предимно от загуби при автомобилни акции.
Мексиканските фабрики продължават да са уязвимост за всички, особено за кооманиите, които разчитат на пикапи с висок марж.
Цената на съвършенството
Докато акциите в САЩ се движат близо до рекордно високи нива, инвеститорите очакват доклада за работните места следващия петък за по-ясна картина за това как се справя икономиката преди срещата на Федералния резерв през декември.
Силният растеж в САЩ помогна на акциите от енергийния сектор да се повишат през цялата година, въпреки че същият този растеж поражда опасения за възстановяване на инфлацията, което може да отмени напредък, постигнат от Фед в поставянето на потребителските цени под контрол.
Но друг разочароващ доклад за работни места, подобен на този, който шокира пазарите през октомври, може да провали прогнозите за това колко Фед ще съкрати лихвите през следващите месеци, потенциално разклащайки важен стълб на ралито на акциите.
Протоколите от последната среща на централната банка за паричната политика показаха, че служителите на Фед не са единодушни за това колко още трябва да паднат лихвите.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват икономиката на САЩ да е създала 183 хил. нови работни места миналия месец.
Африка на първо място
Южна Африка поема председателството на Г-20 в неделя – първата африканска страна, която ръководи групата, която представлява 85% от световната икономика, 75% от търговията и 67% от населението.
Президентът Сирил Рамафоса иска да се съсредоточи върху изменението на климата, приобщаващия растеж, продоволствената сигурност и изкуствения интелект. Но неговият дневен ред може да се сблъска с реалността на търговските войни и дипломатическото напрежение, когато Тръмп се върне в Белия дом.
Южна Африка е четвъртият поред развиващ се пазар, който поема председателството след Индонезия, Индия и Бразилия и ще предаде щафетата на САЩ през декември 2025 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.