Защо Китай е мълчалив за Украйна 

Защо Китай е мълчалив за Украйна 

Срещата в Самарканд на Шанхайската организация за сътрудничество показа сериозни пукнатини между Русия и двата й ключови съюзника в сегашната криза: Китай и Индия. И докато индийският премиер Нарендра Моди беше директен с предупреждение, че проблемите в днешно време не се решават с война, а с дипломация и диалог, то Си Дзинпин запази многозначително мълчание.

Как да го тълкуваме?

Малко история.

Китай през вековете винаги е водил международна политика на изключителност. Китайският император се е смятал за връзка на човешкия род с божествата, оттам той е бил лицето на “поднебесната империя”.

Всички други народи са смятани под китайския, а техните владетели са били по-добре или по-зле третирани от императора според засвидетелстваното преклонение пред него.

Китай в общия случай не е водил войни за експанзия като европейците и русите. Предпочитали са да постигат подчинение чрез дипломация, която днес наричаме “корупция”. Известна е тяхната стратегия на “петте капана”. Според нея на чуждите владетели се предлагали дарове да заслепят очите, храна да усетят вкуса, забавления да заглушат ушите, удоволствия с плът да задоволят сетивата и накрая да получат лично признание за величие от поднебесния император - за да пленят ума. Така китайците придобивали влияние над чуждите владетели. А единствените, които са побеждавали с оръжие Китай - монголите и манчусите, всъщност са били културно претопявани от тях.

Британците също правят много опити да приобщят Китай като икономическа колония - няколко пъти техните дипломати са били прогонвани като пратеници на крал, който не може да е на нивото на китайския император, но в крайна сметка успяват да разклатят империята, която загива през 1911 г. Оттогава започват революциите в Китай, завършили с основаването на КНР през 1949 г. Но след това следва една по-съществена революция - Културната на Мао, която е трябвало да изкорени древната китайска култура на пасивност и навици, заради които според Мао Китай изостанал от великите сили. Но е трябвало това наваксване да се случи отвътре, със собствени сили. Забележително е, че дори чак до 20 век Китай е поддържал дипломатически отношения едва с няколко страни - другите просто не са били достойни.

След катастрофата, Дън Сяо Пин прозира пръв, че Китай може да си върне величието само като приеме международния ред и се вгради в международните институции. В рамките на 20 години това е факт с венец - приемането в Световната търговска организация, което позволява на Китай да залее света със своите стоки. И така тихо, спокойно, без шум и тупане в гърдите, а напротив - с прокламирано желание за сътрудничество и дори величаене на либералния световен ред и свободната търговия Китай става световна сила. 

Една от най-известните вътрешни критики към новия лидер Си е, че е заявил публично плановете на ККП Китай да стане номер 1 сила в света, с което е предизвикал САЩ. Дали заради това или повече заради шума около преврата в Хонконг и другите агресивни намерения Китай се сдоби с доста съпротива по света, която явно не работи в негова полза.

И сега - и проблемът с Украйна и техния съюзник Русия. Трудно положение, защото, както стана ясно от традициите, Китай никога не се конфронтира шумно, още по-малко на толкова много фронтове.

Затова Путин е сериозен проблем пред тяхната тиха експанзия. Конфронтация със Запада, оборотът който е десетки по-голям от този със съюзниците може само да навреди на плановете на Си да остане запомнен като велик лидер.

Защото конфликтът с Украйна от една страна пречи много на стратегията на Си за сближаване с Европа за сметка на САЩ - когато е ясно, че Европа ще реши геополитическата битка между двете свръхсили. А Путин тласна Европа много близо до САЩ.

От друга страна, ако Русия загуби войната, то следващото руско управление най-вероятно ще иска да възстанови връзките с Европа - пак за сметка на Китай.

Затова Китай бърза сега без шум да заеме максимално дълги позиции в руската икономика и да замести Запада колкото е възможно. За Китай е важно войната да спре и Путин да остане на власт. Загуба на Путин сериозно ще попречи и на плановете на Китай за Тайван.

Но загубите на Русия в Украйна серизно напрягат Си. Затова тайно натиска и ще работи за замразяване на конфликта, така че да няма явен победител. Затова и в ООН Китай гласува “въздържал се” при всички гласувания срещу Русия. А Украйна е табу за публични изяви.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?