Разпалени спорове в Италия за рекордното обезщетение на ексшефа на "УниКредит"

Разпалени спорове в Италия за рекордното обезщетение на ексшефа на УниКредит

Обществен дебат се развихри в Италия заради рекордното обезщетение, което получи подалия оставка шеф на банковата група „УниКредит”.

Алесандро Профумо наскоро се оттегли от поста си заради скандал, свързан с либийските акционери и лошите финансови резултати на банката. След като освободи шефския стол, той получи рекордното обезщетение от 40 млн. евро, прецедент в историята на италианските банки.

"Обезщетението на Профумо отговаря на размера на обезщетенията за 4 000 работници със същия трудов стаж", заяви сенатор Елио Ланути, член на финансовата комисия в Римския парламент. Той подчерта, че по време на ръководството на Профумо акциите на „УниКредит” паднаха от 8 на 1.8 евро за акция.

Една от основните причини за огромното обезщетение е може би т. нар. "Пакт за неконкуренция", който Профумо е сключил с банката. Въз основа на този пакт той се задължава през следващата година да не поема ръководството на никоя банка в Италия, Германия или Австрия, където са трите централни пазара на банковата група „УниКредит”. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На фона на скандали и протести: Бюджетите на ДОО и Здравната каса минаха през комисия в НС
Ако нямате сериозен провал зад гърба си, не сте готови да водите
Стрелба близо до Белия дом, двама военнослужещи от Националната гвардия са в критично състояние
Мерц: Путин няма как да излезе успешно от войната в Украйна
Китай предупреждава за рискове от ядрен конфликт, след като Тръмп нареди провеждането на ядрени опити
Бойко Борисов: Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен
Борисов: ЕС ще ни даде дерогация за отбраната и дефицитът ще стане 2,7%
Неизвестна картина на Реноар беше продадена на търг за 1,8 милиона евро