Българите масово страдат от недостиг на витамин D
Голяма част от българите страдат от недостиг на витамин D, предупреди диетологът и национален консултант в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването д-р Стефка Петрова пред БТА.
Този проблем е особено типичен в страните от Северна Европа, където слънчевата светлина, помагаща за образуването на важния витамин, е малко. У нас обаче този недостиг също е много разпространен и особено изразен през зимните месеци. Недостигът на витамин D може да нанесе поражения върху имунитета и да има отражение върху остеопорозата и раковите заболявания, предупреди д-р Петрова. Ето защо е добре да пием обогатени с витамина млека и сокове, препоръчва тя.
Обогатяването на напитки с витамин D е практика в много държави. У нас също се продават подобни продукти. Те са жизненоважни за усвояването на калция и фосфора от организма, предупреди експертът.
Витамин D се среща още в рибеното масло, яйцата и черния дроб. За правилното му синтезиране е важно всеки ден да се излагаме за малко на слънце, тъй като ултравиолетовите лъчи са ключови във формирането му в кожата и костите. Витаминът е особено важен за децата, като недостигът му може да доведе до рахит.
Недостигът на витамина се изразява главно с влошаване на здравето на костната система. Той може да причини повишаване на кръвното налягане, което от своя страна е свързано с повишен риск от сърдечни проблеми. Отразява се и на мускулния тонус, засилва риска от фрактури при падания. Занижените нива на витамина носят и повишен риск от простудни заболявания и грип. Проучвания показват, че скача и рискът от напълняване.
Миналогодишно проучване на Българското дружество по ендокринология показа, че над 76% от българите имат недостиг на витамин D. В проучването са участвали 2032 души от 10 български града. То е проведено през януари 2012 г. за първи път в страната ни. 21% от българите страдат от тежък дефицит на витамина, като сред тях най-много са хората над 60 години (25%), следван от хората на средна възраст (21% от изследваните). Дефицитът се наблюдава два пъти по-често сред жителите на градовете – 23% в сравнение с 12% от селското население.
Жените са засегнати по-често – дефицит на витамин D се наблюдава при 27% от дамите у нас, спрямо 15% при мъжете.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Турция и Австралия искат 35% от световната енергия да бъде електрифицирана до 2035 г.
Свят |BofA предупреждава за „червени флагове" по отношение на американските акции
Финанси |Великобритания инвестира 1,1 млрд. паунда в национален суперкомпютър с изкуствен интелект
Свят |Бившият президент на УЕФА Мишел Платини заведе дело срещу ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино
Спорт |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Франция и Германия се отказаха от проекта за съвместен изтребител
ЕС |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.