12 съвета за по-добро здраве - Част 11

12 съвета за по-добро здраве - Част 11

Не искаме да ви тревожим, но точно в този момент, в уютния си дом, вие дишате замърсен въздух, храните се от чинии, по които лазят всякакви микроскопични гадинки, и спите върху купчина фекалии на акари. Отвратително е, а и вреди на здравето ви. Но лесно можете да се справите с проблема. (Част 10 можете да прочетете ТУК).

Лоши новини: къщата ви се опитва да ви убие! Освен ако домът ви не е построен върху останките на някой санаториум, в който случай трябва да се изнесете, преди стените да са почнали да кървят, опасностите не са особено големи – микроби и буболечки, и други носители на зарази, които може и да не виждате, но определено усещате. За да направите дома си по-безопасен, започнете оттук:

Внимание! Проветрявайте помещенията!

Проучване на Американската агенция по опазване на околната среда сочи, че американците прекарват 90% от времето си на закрито, където концентрацията на определени замърсители е до 5 пъти по-висока отколкото навън. Мръсният въздух в затворените помещения съдържа прах, акари и изпражнения на акари, които могат да доведат до респираторни проблеми, главоболия, замаяност и като цяло да ви накарат да се чувствате кофти. Затова си вземете пречиствател за въздух.

Изхвърлете всички стари, пълни с микроби гъби!

Една кухненска гъба спокойно може да приюти над 10 милиона бактерии на квадратен инч и е поне 200 хиляди пъти по-мръсна от тоалетната седалка. Вместо по необясними причини да използвате този мръсен предмет, за да почиствате други предмети, използвайте микрофибърни кърпи, които се перат в пералнята. Ако все пак не можете да се откажете от скъпоценните си гъби, намокряйте ги и ги оставяйте в микровълновата за 2 минути преди всяка употреба. В противен случай рискувате инфекции и хранителни натравяния, които не са шега работа. Центърът по контрол на заразите изчислява, че 1 на всеки 6 американци се разболява от заразена храна.

Купете си мощна прахосмукачка!

„Всички гадости, които нахлуват в дома ви, веднага се наблъскват в килима“, казва Рут Ан Нортън, главен изпълнителен директор на Green and Healthy Homes Initiative. Освен това, мръсните килими събират мухъл и влага, които водят до респираторни и, ако се търкаляте по тях, дори до кожни заболявания. Мощните прахосмукачки с качествени филтри улавят частици, които обикновените не успяват.

Clorox не е ароматизатор за въздух!

Изхвърлете всички почистващи препарати, които съдържат изкуствени аромати и оцветители – това са химикали, които причиняват алергии, астма, обриви и белене на кожата. Максуел Раян, основател на блога Apartment Therapy, препоръчва натурални марки, като например Caldrea. „Caldrea промени отношението ми към чистенето“, казва той. „Мирише така, все едно готвите“. Само имайте предвид, че дори почистващите препарати, които миришат вкусно, не стават за ядене!

Пречиствайте водата си!

Въпреки стандартите, на които трябва да отговаря питейната водата, тя все пак може да съдържа зарази, казва Пол Пестано от Environmental Working Group. Общо взето, всеки филтър ще ви свърши работа, дори кана Brita. А и с филтрираната вода кафето става по-хубаво!

Спрете да спите с врага!

Влага, мъртва кожа и прах постепенно се събират в матрака ви и могат да предизвикат алергии. Затова си помислете дали да не си купите хипоалергенна калъфка за матрак. Освен това, според някои експерти, е добре да сменяте възглавницата си на всеки 6 месеца. Не че някой изобщо го прави.

Не прекалявайте с чистенето!

Чистият дом наистина е важен за здравословното ви състояние, впечатлява гостите и ви улеснява дишането. Но ако се престаравате, ефектът е по-скоро обратният. Гореспоменатите съвети не трябва да ви превръщат в джермофоб, който, завит в престилка, с маска и ръкавици, всяка събота търка цялата къща с четка за зъби. Използвайте натурални почистващи препарати, обръщайте внимание на странните миризми в дома си и ще оцелеете.

Джеф Врабел за GQ Magazine

Следва продължение

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ