Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции, изтъкват от СЗО

Политика за бисквитки

Световната здравна организация (СЗО) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. 

Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести засягат в много голяма степен вече сериозно болни пациенти, както и хора с отслабена имунна система заради химиотерапия, ХИВ или трансплантация на органи.

Докладите на СЗО подчертават, че през последното десетилетие само четири нови противогъбични лекарства са били одобрени от регулаторните органи в Съединените щати, Европейския съюз и Китай. Към момена в етап на клинично разработване са девет медикамента срещу най-опасните гъбични инфекции, като само 3 от тях са в последния етап на развитие, т.е. недостатъчен брой ще бъдат одобрени през следващите десет години.

От международната организация допълват, че са необходими противогъбични лекарства конкретно и за деца, защото много малко клинични изпитвания проучват подходящите дози за използване в педиатрията, предава БНР. 

По отношение на диагностиката СЗО отбелязва, че повечето от използваните тестове работят само за ограничен брой гъбички, не са достатъчно точни и минава много време, преди да бъдат получени резултати. Освен това здравните работници често нямат достатъчно познания за гъбичните инфекции, както и за това, че те са все по-резистентни на лечение. Вследствие на това се появяват ограничения при определянето на заболяването и подходящото лечение. По тази причина е необходимо да бъдат разработени по-бързи, по-точни, по-евтини и лесни за използване методи за тестване за широк спектър приоритетни гъбични патогени, настояват от СЗО.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“