Антрополози определиха най-старата човешка гравюра в историята

Антрополози определиха най-старата човешка гравюра в историята

Европейски антрополози обявиха, че са намерили най-старата гравюра в човешката история върху фосил от мекотело или мида, който датира отпреди 500 000 години. 

Черупката била изкопана в Индонезия по време на колониализма, посочва Франс прес. Гравюрата е зигзагообразна драскотина. Заедно с археологическите доказателства, че мидените черупки са били използвани от ранните хора като инструменти, гравюрата свидетелства, че трябва да преосмислим представата си за загадъчния ранен човек Хомо еректус, твърдят учените. 

Откритието е направено след ново внимателно изследване на 166 черупки на мекотели, живели в сладките води на бреговете на река Бангауан в източната част на индонезийския остров Ява. В този район на света са направени повечето научни открития на фосили.

Черупката с гравюрата е била намерена през 1891 г. от холандския палеонтолог приключенец Юджийн Дюбоа, който всъщност е откривател на "човека на Ява". Заедно с двама сержанти и осъден на обществен труд Дюбоа изравя част от силно покафенял череп на ранен човек, зъб и кост от скелет. Дюбоа интерпретирал находката като "хуманоид, подобен на гибона", който бил дълго търснето липсващо звено между маймуните и човека. Палеонтолозите впоследствие определят откритието като Хомо еректус или Изправения човек, който живял в преди 1,9 милион - 150 000 години. 

В научното списание Nature екипът на Джозефин Джордънс от холандския университет в Лайден посочва, че е използвал технология от 21 век, за да разгледа отново черупките, които днес се съхраняват в местна колекция. Въглеродните отпечатъци в утайките по тях показали, че са на 430 000 - 540 000 години. В трета черупка се показала неочаквана дупка в основата. Смята се, че тя може да е от ухапване на животни с остри зъби като видри, плъхове, маймуни, но според експертите е по-вероятно да е от Хомо еректус, който търсил в мидите храна. 

С преглед чрез сканиращ електронен микроскоп учените видели, че едната от древните миди има заоблен ръб - вероятно е била използвана за инструмент за рязане или драскане, а в другата имало зигзагообразни вдлъбнатини, надраскани с нещо остро като зъб на акула. Гравюрата е 300 000 години по-стара от най-ранната, откривана досега. Франческо Дерико от университета в Бордо, Южна Франция, я нарича "най-старото известно графично изразяване" на човек. "Не знаем защо е направена. Може да е било знак за собственост, личен код или подарък", тълкува той. 

Находката опровергава стереотипа за Хомо еректус като тромаво и глупаво същество с тежки ръце. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.