Г-7 е готова да засили натиска върху Китай заради подкрепата за Русия
Съюзниците от Г-7 са готови да засилят натиска върху Китай, като същевременно предлагат на Киев „непоколебима ангажираност“ на фона на обвиненията, че Пекин е увеличил подкрепата си за Русия във войната ѝ срещу Украйна, пише Блумбърг.
Министрите на външните работи на Г-7, които се срещат в Италия днес и утре, се очаква да обсъдят „подходящи мерки, съответстващи на нашите правни системи, срещу субекти в Китай и в други трети страни“, които подкрепят „военната машина“ на Русия в Украйна, според ранна чернова на комюникето, видяна от агенцията.
Съюзниците на Украйна се стремят да предприемат мерки срещу страните, които подпомагат военните усилия на Москва, особено преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност през януари. Тръмп неведнъж е изразявал скептицизъм относно подкрепата на САЩ за Украйна и е казвал, че може бързо да прекрати войната.
Текстът за Китай, ако бъде приет, ще представлява ескалация в сравнение с предишната среща на външните министри през април, когато Г-7 призова Китай да „гарантира“, че ще спре подкрепата си за Русия с оръжия с двойна употреба. През юли съюзниците от НАТО нарекоха Китай „решаващ фактор“ за войната на Русия срещу Украйна.
Съюзниците от Г-7 също се очаква да „продължат да оказват значителен натиск върху руските приходи от енергия, метали и други стоки чрез ефективно прилагане на съществуващите мерки и по-нататъшни действия срещу „сенчестия флот“.
Новите мерки ще се стремят да ограничат използването на таен флот от танкери, които Русия е събрала, за да заобикаля тавана на цените и ограниченията, насочени към способността на Русия да доставя петрола си на пазара.
Комюникетата често се променят преди публикуването на окончателната версия и все още могат да бъдат направени корекции във формулировката.
Министрите на външните работи на Европейския съюз обсъдиха въпроса миналата седмица и германският външен министър Аналена Бербок предупреди, че помощта на Китай за Русия „ще и трябва да има последствия“.
Последните разговори за ролята на Китай идват, след като Блумбърг съобщи през юли, че китайски и руски компании разработват атакуващ дрон, подобен на ирански модел, който се ипозлва в Украйна. Това породи опасения, че Пекин може да се доближи до предоставянето на вида смъртоносна помощ, срещу която предупредиха западните служители.
САЩ разрешиха на Украйна да използва на оръжия с голям обсег срещу Русия, докато Москва изстреля „нов“ вид балистична ракета срещу Украйна миналата седмица.
Друг раздел от черновата осъжда разполагането на войници от Северна Корея в Украйна и призовава за деескалация в Близкия изток. Използването на севернокорейски войници „бележи опасно разширяване на конфликта“, като също така поражда опасения относно трансфера на ядрени технологии към Северна Корея, се посочва в комюникето.
Въпреки че САЩ одобриха използването на оръжия с голям обсег срещу Русия, дипломати, запознати с преговорите, казаха, че вероятно няма да има такъв консенсус в заключителното комюнике, тъй като някои страни, като например Италия, не подкрепят тази позиция и многократно са казвали, че оръжията, които предоставят, трябва да се използват само за отбрана.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |На фокус следващата седмица: Несигурността на пазарите се запазва
Икономика |Kioxia отчита рязък скок на печалбите заради бума на изкуствения интелект
Компании |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Свят |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Кой печели и губи от срещата на върха между САЩ и Китай?
Общество |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.