Почина най-големият експерт по извънземните Ерих фон Динекен

ЕС

Швейцарският писател и автор на книги за влиянието на извънземните върху човешкото развитие, Ерих фон Деникен, почина на 90-годишна възраст, съобщи  неговият сайт. 

„С дълбока тъга и шок трябва да съобщим, че Ерих фон Деникен почина на 10 януари 2026 г. Мислите ни са със семейството му“, се казва на сайта.

Ерих фон Деникен е роден през 1935 г. в Швейцария. Той написва първата си статия „Дали нашите предци бяха пратеници от космоса?“ през 1964 г. През 1968 г. е публикувана първата му книга „Спомени за бъдещето: Неразгадани мистерии на миналото“. В нея фон Деникен твърди, че най-ранните човешки цивилизации са получили своите технологии и религия от извънземни, които са смятали за богове. Книгата се превърна в световен бестселър.

През живота си фон Деникен е бил преследван няколко пъти за измама и присвояване, а една от книгите си е написал, докато е бил в затвора. Общо е написал над 20 произведения.  Творбите на фон Деникен са критикувани, а идеите, които представят, са отхвърлени от повечето учени, които класифицират книгите му като псевдонаучни. Фон Деникен е обвинен и във фалшифициране на доказателства. През 1991 г. е удостоен с Шнобелевска награда за литература.  Тя е  пародия на Нобеловата награда. Това е символична награда, която се дава за постижения, които „първо карат хората да се смеят, а след това да мислят“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години