"Извънземни" материали в тухлите за бъдещи космически къщи

Извънземни материали в тухлите за бъдещи космически къщи

Космическата надпревара днес върви в няколко посоки едновременно. Една от тях е създаването на строителни материали, от които ще бъдат построени къщи на други планети. Екип от изследователи от университета в Манчестър, Великобритания, представи своя версия на космическа тухла от материал, наречен StarCrete.

По време на тестването продуктът показа впечатляващи характеристики - якост на натиск от 734,2 kg  на кв. см, което е два пъти по-високо от това на обикновения бетон, а StarCrete, ако е направен от лунен реголит може да издържи на налягане и от 928 кг.

Тенденцията е да се залага на  извънземни строителни материали и това е лесно обяснимо - просто не е възможно да се достави необходимото количество от Земята поради непосилните транспортни разходи и ограничения товарен капацитет на космическите кораби. Според учените най-добрият вариант са местните суровини с добавка на вносни земни съставки.

StarCrete е смес от имитация на марсианска почва, нишесте, малко количество сол и магнезиев хлорид, които се намират в изобилие на повърхността на Марс. Свързващият материал на сместа е нишестето, което между другото може да се получи от обикновения картофен чипс. Според изчисленията на изследователите 25 кг трябва да са достатъчни за 213 тухли.

За да превърнат идеите си в реалност, изследователите създадоха стартъпа DeakinBio. Тъй като експедициите до Луната и Марс съвсем не са далеч, но бъдещето на космическия бетон вече е ясно. Докато производството на бетон и цимент представлява около 10% от емисиите на CO2, картофите, отглеждани за производство на StarCrete, биха могли, напротив, да абсорбират излишния CO2 от околния въздух, изтъкват предимствата на разработката си изследователите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ