WEF: Премахването на неравенството между половете може да отнеме 134 години

WEF: Премахването на неравенството между половете може да отнеме 134 години

Белязаната от множество избори 2024 . предоставя уникална възможност за постигане на напредък в премахването на глобалното неравенство между половете, посочва Световния икономически форум (WEF), цитиран от Си Ен Би Си.

В нов доклад, публикуван днес, WEF отбелязва, че макар неравенството между половете в световен мащаб да е намаляло през последната година, това се е случило с по-бавни темпове в сравнение с предходни години. Сега се оценява, че ще са необходими 134 години — или пет поколения, за премахване на глобалната „пропаст“ между половете, в сравнение с прогнозата от 131 години през 2023 г.,

Тазгодишният мащабен изборен цикъл обаче би могъл да намали тази разлика, като увеличи представителството на жените в политическата сфера, посочват от неправителствената организация.

„Не можем да чакаме до 2158 г. за паритет: времето за решителни действия е сега“, заяви Саадиа Захиди, управляващ директор на WEF.

18-тото издание на глобалния доклад за неравенството между половете на WEF сравнява различията, основани на пола, в четири области: икономическо участие и възможности; образователни постижения; здраве и оцеляване; и политическо овластяване.

Политическото участие е идентифицирано като област на силен дисбаланс, но тъй като около половината от населението на света има право да гласува на избори тази година, това също се счита за област със значителен потенциал.

Това може да се случи както на най-високо ниво, с повече лидерски позиции за жени, така и чрез политики, предназначени да подкрепят и овластяват жените.

Миналата седмица Мексико избра първата си жена президент Клаудия Шейнбаум, чиято кампания включва обещания за намаляване на насилието над жени. Това дойде ден след като Исландия избра Хала Томасдотир за президент след бизнес кариера, която включва подобряване на представителството на жените във финансовите услуги.

Европа остава на челните позиции по отношение на равенството между половете

Глобалната разлика между половете сега възлиза на 68,5%, което е подобрение с 0,1 процентни пункта спрямо миналата година, главно поради скромния напредък при икономическото участие и възможностите.

„Въпреки някои светли точки, бавните и постепенни печалби, акцентирани в тазгодишния доклад за глобалните различия между половете, подчертават спешната необходимост от подновен глобален ангажимент за постигане на равенство между половете, особено в икономическата и политическата сфера“, каза Захиди.

Исландия е класирана като страната с най-голямо равенство между половете в света за 15-та поредна година и единствената страна, която е премахнала 93,5% от разликата между половете.

В топ 10 я следват Финландия, Норвегия, Нова Зеландия, Швеция, Никарагуа, Германия, Намибия, Ирландия и Испания. Въпреки че никоя страна все още не е постигнала пълен паритет между половете, първите десет страни в класацията са преодолели поне 80% от разликата.

Европа продължава да води на регионално ниво с резултат за равенство между половете от 75%, малко пред Северна Америка, където 74,8% от разликата е премахната.

Латинска Америка, класирана на трето място с резултат от 74,2%, е отбелязала най-голямото подобрение на регионално ниво от създаването на индекса.

Междувременно Източна Азия и Тихоокеанския регион имат резултат от 69,2% - малко пред Централна Азия (69,1%), Субсахарска Африка (68,4%) и Южна Азия (63,7%). Близкият изток и Северна Африка са на последно място с 61,7%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ