Бизнес БРОЙ /// Мениджър 11/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

10 бизнес идеи за 2025 г.

Най-добрите идеи ще оставим на предприемаческите гении, но не ни пречи да напомним няколко от сферите, в които ще са нужни повече свежи умове

Автор:

Петър С. Стоянов

10 бизнес идеи за 2025 г.

10 бизнес идеи за 2025 г.

Най-добрите идеи ще оставим на предприемаческите гении, но не ни пречи да напомним няколко от сферите, в които ще са нужни повече свежи умове

10 бизнес идеи за 2025 г.
quotes

По всичко изглежда, че 2025 г. ще е една от предстоящите години на сериозно преобразуване на професии и умения. Някои вече се плашат от мащаба на настъпващите промени, но такива периоди са и добра възможност да се окажете от първите в нова или развиваща се ниша – нещо трудно постижимо на вече развити пазари. Най-добрите идеи ще оставим на предприемаческите гении, но не ни пречи да напомним няколко от сферите, в които ще са нужни повече свежи умове и усилия в следващите месеци. Разделили сме ги в 4 основни сфери.

Изкуствен интелект

Идея 1: Въвеждането на AI инструменти в бизнеса

Едва ли за някого е изненада, че започваме точно от тук. Макар и това да не е идея за „нов“ бизнес – тя е задължителна за осмисляне. Изкуственият интелект е бизнес тема номер едно с потенциал да се превърне и водещата глобална тема, особено след последното изказване на Сам Олтман , че може да се постигне AGI до 5 години. Дори и това да е блъф, AI инструментите са тук, развиват се и вече се използват от немалък брой компании и професионалисти в ежедневната им работа. Gen AI приложенията могат да се справят с повтарящи се задачи и анализ на данни много по-бързо и по-точно от хората, могат да ускорят процеса по вземане на решение, могат да увеличат креативните резултати и като цяло да намалят оперативните разходи. Развитието на технологиите в тази сфера е толкова бързо, че има опасност тези, които се забавят да се адаптират, да не успеят да наваксат след това.

Идея 2: Консултантски услуги, свързани с въвеждането на AI

Както вече посочихме – все по-често се сблъскваме с екипи и професионалисти, които ползват AI. Засега обаче много повече са компаниите, които не се справят с въвеждането му или поне не чак толкова ефективно, колкото биха се надявали. Някои от предизвикателствата са технически – като недостатъчно добре систематизираните и организирани данни, без които подобни системи не могат да работят. Други обаче опират до вече добре познати препятствия в оперативното въвеждане на нови ИТ системи. Такива например са: липсата на стратегия, недостатъчното включване в процеса от страна на бизнес лидерите, липса на експертиза в екипа, съпротива срещу промяната сред служителите. Въвеждането на системи за управление на бизнеса и други ИТ решения за индустриите винаги е било добър и печеливш бизнес. При положение че предстои бърз преход към AI помощници в много сфери, не е невероятно да има нужда от подобни консултантски компании, които да подпомагат този преход. 

Устойчивост, енергия и адаптация

Идея 3:  Услуги и решения по оптимизация на енергийната ефективност

Редица глобални и локални събития и процеси в последните години ни показаха колко нестабилни могат да бъдат цените на енергията. Международната несигурност вероятно ще се увеличи през 2025 г., а и климатичните промени внасят допълнителна неяснота и риск. България се намира близо до все по-нестабилни региони. Затова много компании, а и частни лица започват да мислят и да действат за своята енергийна независимост. Тя има две страни. Едната е възможността да се генерира енергия от възобновяеми източници на място, с частни инсталации, така че да се намали максимално зависимостта от доставчици. Другата е намаляването на потреблението чрез по-добра сградна ефективности и уреди с оптимизирано потребление. Услуги и в двете посоки ще продължават да се търсят. На българския пазар има недостиг както на инженерни, така и на изпълнителски кадри, особено за по-малки проекти, така че незапълнената бизнес ниша е факт.

Идея 4:  Климатичната адаптация

2024 г. се очертава не само като най-горещата в историята на метеорологичните измервания досега, но и ще е първата, в която затоплянето на климата ще е преминало границата от 1,5 °C спрямо прединдустриалната епоха – ключов лимит на Парижкото споразумение. Това означава гарантирано по-нестабилен климат с тенденция към влошаване, с повече екстремни явления, които могат да засегнат различните бизнеси или общини и да нанесат милиони и дори милиарди, щети. В същото време степента на адаптация към климата изостава не само в България, но и в цяла Европа, както показахме в анализи в сп. „Мениджър“ по-рано през годината. Затова и е логично, че ще се търсят консултации и технологии, насочени към бизнеси и общности, които искат да се адаптират към климатичните промени. Това може да стане чрез разработка на стратегии за намаляване на риска или пък съвсем конкретни практични решения: по-добра климатизация на сградите и по-ефективно строителство (включително с различни екологични сертификати); по-добро управление на водите; по-устойчива на природни явления бизнес инфраструктура; защита или селекция на земеделската продукция; по-добри приложения за прогнозиране на времето.

Идея 5:  ESG консултации

Вече всеки голям бизнес, а вече дори и по-малките започват да вземат мерки за своя отпечатък върху природата. Това става задължително за все повече компании, след като Европа въведе регулации като Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта (CSRD). Така ESG аспектът на бизнеса ще се превърне в интегрална част от структурата на компанията, както са например счетоводството или човешките ресурси. Регулации като CSRD засягат финансовите директори, отделите по контрол и счетоводство, а след 2026 г. ще се пренесат дори и към малки и средни предприятия. Тъй като едва ли всеки собственик на бизнес ще иска да разбере какво е например „двойна същественост“, това е поредната промяна, която отваря вратата към създаване на нови бизнеси за аутсорсинг подпомагане.

Идея 6:  Създаване на устойчиви материали и решения за борба със замърсяването

Замърсяването на въздуха, почвите и водите е проблем не само за климата, но и за качеството на живот на хората. Затова се търсят решенията за намаляване на отпадъка – например нови видове устойчиви опаковки от биоразградими или рециклируеми материали или нови технологии за преработка. Същото важи и за откриването на начини за улавяне на въглерода, по-ефективни батерии, нови източници на енергия и др. Изкуственият интелект и big data, а може би и напредващият бавно квантов компютинг дават безпрецедентна възможност на изследователите да откриват и изпитват нови материали. Шансът за исторически открития се увеличава и макар да е все пак по-несигурно начинание от други, посочени в този списък, потенциалната отплата може да е в пъти по-голяма.

Здраве и лична грижа

Идея 7:  Решения за по-добро здраве и по-дълъг живот

С покачването на стандарта на живот в световен план се увеличава интересът към практики за подобряване на общото благосъстояние на индивида. Здравословното хранене, диетите, хранителните добавки, фитнес и йога упражненията и т.н. са все по-търсени и се появяват все по-комплекси и персонализирани консултации. Сферата на личните грижи се смята за една от най-малко подлежащите на автоматизация въпреки наличието на приложения като фитнес асистенти. Пазарът на биохрани от своя страна нараства от 11 на почти 55 млрд. евро в Европа за първите две десетилетия на XXI век., като и български компании показаха, че могат да достигнат до сериозно глобално разпространение. България все още разполага с чудесни възможности за био земеделие, така че, малко парадоксално, пътят към света може да минава през връщането на село. В градовете има недостиг на услуги за доставка на здравословни, органични и специализирани ястия, адаптирани към различни диети.

Идея 8: Телемедицина и помощни здравни апликации

Проблемът с достъпа до здравни услуги ще се влошава навсякъде в Европа и телемедицината се смята за едно от ключовите му решения. Платформи за медицински консултации и диагностика онлайн, особено в области с ограничен достъп до специалисти, би трябвало да намерят своята публика. Една такава област например е психологическата помощ, където се появяват и решения, включващи ресурси и инструменти за управление на стреса и психологично благосъстояние. Медицината като цяло, особено персонализираната, има светло бъдеще, но този бизнес със сигурност не е за всеки.

Онлайн присъствие

Идея 9:  Подпомагане на работата от разстояние

Въпреки желанието на различни изпълнителни директори да връщат служителите на работа в офис, по всичко изглежда, че хибридните и дистанционните модели ще останат. Тъй като те все още демонстрират недостатъци, всякакви решения за онлайн сътрудничество, отчитане на дейността и дистанционна работа ще продължават да са добра сфера за стартиране на бизнес и през 2025 г. Същото важи и за пространства на морето или в планината, където работещите, особено във високоплатени професии, да имат възможността да се усамотят, но същевременно да имат достъп до удобства, свързани с упражняването на дейността си.

Идея 10:  Киберсигурност

Освен че работим все повече дистанционно, цялото ни онлайн присъствие се увеличава. С това нарастват и рисковете, които стават особено значими в ерата на изкуствения интелект. Стават възможни все по-мащабни автоматизирани и персонализирани атаки, както и измами. Затова професиите в сферата на киберсигурността ще са все по-актуални. Бизнесът в тази сфера може да е под формата на услуга – било то за изграждане на системи за киберсигурност или тестване на устойчивостта на вече налични такива, т.нар. етично хакерство. Може и да е в разработката на продукти за контрол, идентификация и защита, каквито ще са все по-задължителни навсякъде.