Бизнес БРОЙ /// Мениджър 05/25
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Моля, заповядайте!
Ако сте българска технологична компания, която иска да инвестира в Обединеното кралство, ще срещнете топъл прием и ще разберете, че това се оценява и се търси, казва Крис Бартън, британският комисар по търговията с Европа
Моля, заповядайте!

Ако сте българска технологична компания, която иска да инвестира в Обединеното кралство, ще срещнете топъл прием и ще разберете, че това се оценява и се търси, казва Крис Бартън, британският комисар по търговията с Европа

Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News

Господин Бартън, как оценявате ролята на Централна и Източна Европа в по-широката стратегия на Обединеното кралство за разширяване на търговския му потенциал в Европа?
Това е голям регион и сме много развълнувани от възможностите тук. Аз съм на четвъртото си посещение в България, бил съм и в редица други държави в региона. Разглеждаме го като среда, в която политическата стабилност е много желана, има отвореност към международната търговия. Виждаме амбицията за преход към нисковъглеродна икономика, което открива много възможности.
Тук има доста квалифицирана и добре образована работна сила. Растежът е убедителен – около 3%, което е доста високо, като се има предвид темпът в световен мащаб. Това очевидно е регион, който наистина се развива и това го прави много привлекателен. Бих добавил добрите лични контакти между Обединеното кралство и страните от ЦИЕ. Те правят много по-лесно привличането на хора и от двете страни, създаването на връзки и инвестиции.
Търговията между България и Обединеното кралство се увеличава с 50% през последните години. Кои сектори стоят зад този забележителен резултат и къде виждате потенциал за по-нататъшно развитие?
Наистина се радваме на значителното увеличение на търговията между нас. Интересното е, че тя се развива в доста разнообразни сектори – финансови и професионални бизнес услуги, туризъм, пътувания, транспорт. Наблюдаваме ръст и във фармацевтичната индустрия, машиностроенето и електротехническите продукти.
Освен в областта на чистата енергия виждаме конкретни възможности в технологичния сектор. Всеки път когато идвам тук, съм поразен от неговата динамика. Това е област, в която според мен и в двете посоки можем да видим истински растеж.
Смятаме, че имаме добра възможност да разширим търговията и да привлечем инвестиции в сектори като финанси, услуги, модерно производство, хранително-вкусова промишленост, фармация, отбрана, творчески индустрии.
Какви мерки предприема лейбъристкото правителство за стимулиране на чуждестранните инвестиции сега? Ако съм управител на българска технологична компания и обмислям инвестиция в чужбина, как ще ме убедите, че Обединеното кралство е най-добрият избор?
Ако погледнете размера на пазара – той е наистина значим и нарастващ. Ние сме много благосклонни към международните инвестиции. Ако сте българска технологична компания, която иска да инвестира в Обединеното кралство, ще срещнете топъл прием и ще разберете, че това се оценява и се търси.
Бих казал, че цялостната бизнес среда в Обединеното кралство е много привлекателна. Ние предоставяме предвидимо и прагматично регулиране, отворена икономика. Гарантираме върховенството на закона. Разполагаме с голяма подкрепа – например финансовият ни сектор е водещ в света и предоставя най-различни възможности, включително за сравнително малки компании, които искат финансиране с рисков капитал. Също така имаме професионална среда, като разчитаме на много от най-добрите университети в света. Като цяло това е култура на иновации, която според нас е много привлекателна за инвеститорите. Имаме и Програма за глобални предприемачи, в която се включват хора с опит в технологичния сектор. Те предоставят съвети на международни инвеститори, които имат висок потенциал и се интересуват от разрастване.
Според мен всичко това е наистина полезна комбинация. Така че – моля, заповядайте.
Обединеното кралство има амбициозни цели по пътя към декарбонизация. Какви са според вас основните предизвикателства за постигането им?
Бих казал, че някои от проблемите, които трябва да решим, са познати на редица пазари, за които говорих преди малко. Има предизвикателства по отношение на планирането, на свързването в мрежата (особено в електроенергийния сектор), на уменията, на веригите за доставка, на развойната дейност и иновациите.
Великобритания прави много по отношение на всички тези теми. Даваме си сметка, че са необходими усилия и от правителствата и премахване на някои бариери, за да може пазарът да процъфтява.
Като говорим за предизвикателства, какво въздействие очаквате да окаже нарастващото търговско напрежение върху световната икономика?
Мисля, че няма никакво съмнение, че всичко, което се стреми да постави бариери пред търговията, не е в наш интерес и може да спре растежа, прехода към нисковъглеродна икономика. Ето защо работим много усилено с нашите международни партньори за насърчаване на отворената търговия.
Наясно съм, че се обръща голямо внимание на напрежението в някои области – и то е реално, но също толкова голям е и напредъкът в отварянето на пазарите. Например съвсем наскоро Обединеното кралство договори търговско споразумение с Индия. Това е наистина важен пазар. Само преди няколко дни договорихме основни условия със САЩ. Проведохме разговори на високо равнище между Обединеното кралство и ЕС, които са важен етап в съвместната ни работа. Доволен съм от разговорите с българското правителство – и двете страни искаме да улесним още повече търговията между нас.
Кои са основните възможности, които очаквате от търговското споразумение, което скоро подписахте със САЩ?
Основният акцент е намаляването на митата в редица области. През следващите месеци ще се стремим да надграждаме, за да установим конкретни възможности. САЩ са много ценен партньор за нас. С тях търгуваме в много големи количества.
Виждаме възможности и за още по-голямо засилване на търговията ни с тях. Разбира се, и с Европа, защото колкото и да са важни САЩ, търговските ни отношения с Европа са по-значими.
В перспектива как виждате бъдещето на търговските отношения между Обединеното кралство и Европа?
Бих казал, че започваме от една наистина добра база. Изминахме дълъг път с Брекзит, но сега имаме Споразумението за търговия и сътрудничество, което наистина е от световна класа. Често съм казвал, и никой не е успял да оспори, че то е най-доброто в света.
С ЕС имаме изключително добре изградени бизнес връзки на политическо и лично ниво. Виждаме много области на растеж – чиста енергия, технологии, услуги, отбрана, модерно производство и др. Вече не става въпрос за справяне с Брекзит или за договаряне на подробностите по Брекзит. Става дума да кажем: вижте, ето две подкрепящи търговията, бизнеса и интернационализма структури – Обединеното кралство и ЕС, които си помагат да работят още по-добре в областта на отбраната, сигурността и просперитета. Има много положителни неща.
|
Ключови думи
Крис Бартън
търговия
Brexit
ЕС и Великобритания
икономиката на Великобритания
технологичен сектор
търговски споразумения
глобална търговия