Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Драматично назад
Цифровизацията на икономиката в България значително изостава в сравнение с ЕС
Драматично назад
Цифровизацията на икономиката в България значително изостава в сравнение с ЕС
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Цифровизацията на икономиката е основен двигател на конкурентоспособността в съвременния свят. В контекста на България обаче ситуацията е далеч от оптимистична. Тази статия разглежда степента на цифровизация в 11 индустрии, които обхващат 90% от икономиката на страната в сравнение със средните стойности за ЕС-27.
Ключови показатели за цифровизацията
Анализът* обхваща 14 ключови показателя, включително използването на интернет, наличието на уебсайт, ERP, CRM, BI (Business intelligence), облачни услуги, AI, електронна търговия и мерки за киберсигурност. Резултатите показват, че България изостава значително в почти всички от тях.
От 14-те разгледани показателя България се доближава до средните стойности за ЕС само по отношение на киберсигурността, като разликата е „само“ 10%, защото бизнесът в България инвестира и се пази добре. Най-слабият ни показател е в използването на BI системи, където страната изостава с цели 72% от средното за ЕС-27. Обобщено достигаме 48% от средните стойности за Съюза... По-далеч дори и от средните доходи.
Разлики в цифровизацията според размера на бизнеса
Разглеждайки данните по размер на бизнеса, ясно се вижда, че големите компании в България са водещи по отношение на цифровизацията. Малките предприятия достигат едва 46% от средните нива за ЕС, средните – 54%, а големите – 60%, като по два от показателите техните резултати надхвърлят 90%.
Тази ситуация се обяснява и с факта, че близо 40% от оборота в икономиката се държат от чуждестранни инвеститори, основно в големи и средни предприятия. Но трябва да се отбележи, че големите компании са под 1000 като общ брой, а средните – по-малко от 5000.
Изкуствен интелект ли…
Използването на изкуствен интелект (AI) е ограничено в България, като в пет от 11-те индустрии AI дори не се използва. Единственото изключение е ИКТ индустрията, където данните за използването на AI са обнадеждаващи. Въпреки това броят на компаниите, използващи AI, е сравнително малък и не включва чуждите R&D инвеститори в софтуерния сегмент.
ERP, CRM, BI
ERP системите остават основен бизнес софтуер в страната, но нивото на използването им достига едва 50% от средните стойности за ЕС. Информатици, търговци и фабричният бизнес се справят най-добре. Драмата с ERP-та тук все още е с облака. Съотношението ERP спрямо CRM системите е 2:1, като CRM са слабо представени, особено в търговския сектор. Най-слабото представяне е в използването на BI системи, където стойностите са едва видими извън ИКТ и професионалните услуги.
Чия е отговорността за изоставането?
Нагледахме се на многобройни вълни от европроекти за дигитализация на икономиката на страната. Виждахме и как едни странни „startup“ фирми „усвояват“ шест- и седемцифрени суми за „дигитализация“, интегрирайки сложни системи за управление още от първия месец на регистрацията си. Слушахме представители на изпълнителната власт да обещават по форуми и семинари как има достатъчно пари.
Но никой от изпълнителната власт за тези години не се беше подготвил с поне елементарно представяне на цялостна картината за дигитализация на икономиката в страната. Никой не ги и попита. И така изпуснахме много значителни инвеститори от света на ИКТ корпорациите. Отидоха в Гърция, а сега и в Румъния. А страната имаше и все още има рядък шанс за милиарден инвестиционен ИКТ проект.
Резултатите от анализа на 11-те индустрии по избраните от нас базови показатели за дигитализация са следните: България е на последно място по 5 показателя, предпоследно – по 2, 25-о място – по 3, и най-добре се представя по показателя за интернет достъп – 22-ро място.
Докато цифровизацията остава ключов приоритет за развитието на европейските икономики, България трябва да положи значителни усилия, за да настигне останалите страни от ЕС. Липсата на ясна стратегия и недостатъчните инвестиции в този сектор са основните причини за изоставането на страната в сравнение с останалите държави от Общността.
Парите по Плана за възстановяване и устойчивост, от които значителни суми са предвидени за дигитализация, също не идват. Говорим за цифровизация, за развитие на облачни услуги и изкуствен интелект, а 73% (!!?) от сънародниците ни не могат да свалят приложение и да го конфигурират.
Без спешни мерки и ангажимент на всички нива България ще продължи да изостава дори в сравнение с държави извън ЕС, защото албанците** вече (2023) са преди нас…
* Данните в статията са от: The Digital Economy Observer Bulgaria vs. EU27, ed. IX, 2024.
** Данните за Албания се наблюдават като страна – кандидатка за членство в ЕС.
|
Ключови думи
цифровизация
дигитализация
изкуствен интелект