Забрана на износ за Китай на чипове за ИИ би представлявала икономическа война, смята анализатор

Забрана на износ за Китай на чипове за ИИ би представлявала икономическа война, смята анализатор

Възможността за нови ограничения на САЩ върху износа за Китай на чипове, използвани за приложения с изкуствен интелект, „се превръща в почти въпрос на геополитическа и икономическа война“, твърди стратег от Уолстрийт в коментар пред YahooFinance.

Информацията, че Министерството на търговията на САЩ може да наложи повече ограничения върху износа на най-модерните полупроводници за изкуствен интелект, вероятно ще имат последици за икономическия растеж на Китай и военния напредък.

„Мярката не е насочена само към бъдещ икономически растеж. Но също така е много, много концентрирана и върху военния ИИ“, каза Тед Мортънсън, технологичен стратег на Baird.

„Винаги, когато ограничим икономическия суверенитет на дадена държава, това се превръща в доста голяма червена линия“, добави той.

Всички нови ограничения ще бъдат в допълнение към тези, които бяха обявени миналата година за машини за създаване на най-напредналите технологии за чипове, както и схемите A100 и H100 на Nvidia за много големи генеративни натоварвания на ИИ.

„Никой не знае колко дълбоки ще бъдат тези ограничения. Но мисля, че е много очевидно, че сега се превърна в икономическа политика да не позволяваме на Китай да има нашата най-напреднала силициева технология“, коментира Мортънсън

Полупроводниковата индустрия се представя изключително добре тази година фона на шума около ИИ, като инвеститорите наливат значителни средства в Nvidia, AMD и други компании от сектора.

Мортънсън каза, че Китай представлява 25% до 30% от общите приходи на двете компании.

Не е ясно как Китай ще реагира на новите ограничения, но според експерта инвеститорите могат да очакват ответни действия от Пекин срещу американски компании.

“Китай контролира голяма част от доставките на други продукти в САЩ. Те няма да бездействат. Те ще отвърнат на САЩ по други начини. Те ще преследват някои американски компании, които имат много, много, голям бизнес“, каза стратегът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Европейската комисия подаде иск срещу Унгария пред Съда на ЕС заради спорния ѝ закон за защита на суверенитета
Времето: Започват проливни валежи, жълти и оранжеви кодове в почти цялата страна
Samsung започва производство на най-мощното устройство за компютри с изкуствен интелект
На днешната дата, 5 октомври. Международен ден на учителя
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи
Мавриций се превръща в привлекателна локация за имотни инвестиции
Борис Джонсън: Нетаняху подслушваше банята ми
Съдът на Европейския съюз отмени спорната разпоредба от пакeта „Мобилност“