17 месеца по-късно: Акциите на Evergrande се сринаха с около 80% при възобновяването на търговията им

17 месеца по-късно: Акциите на Evergrande се сринаха с около 80% при възобновяването на търговията им

Акциите на закъсалия китайски строителен предприемач Evergrande се сринаха с около 80%, след като започнаха да търгуват на борсата в Хонконг за първи път от година и половина, предаде Би Би Си.

Акциите са загубили над 99% от стойността си през последните три години, след като Пекин наложи репресии срещу имотните фирми. Цената на книжата достигна 0,22 хонконгски долара в понеделник в сравнение с 1,65 хонконгски долара на 18 март 2022 г., когато те се търгуваха на борсата за последно.

Evergrande е в центъра на кризата на пазара на недвижими имоти, застрашаваща втората по големина икономика в света.

В неделя фирмата отчете загуба от 33 милиарда юана (4,5 млрд. долара;) за първите шест месеца на годината.

Това обаче е подобрение спрямо загубата от 66,4 млрд. юана, отчетена за същия период година по-рано.

„Директорите на компанията са предприели редица мерки за подобряване на ликвидната и финансовата позиция на групата", посочи Evergrande в документ до Хонконгската фондова борса.

Фирмата добави, че нейните приходи за първите шест месеца на тази година са скочили с 44% до 128,2 милиарда юана спрямо година по-рано. Запасите от парични средства обаче са намалели с 6,3% през същия период.

„Ключът за политиците в този момент е да предотвратят финансовата зараза и да ограничат разпространението в цялата финансова система“, каза пред Би Би Си Чаин Уан, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в инвестиционната компания Vanguard.

„Политиците ще трябва да осигурят допълнителна ликвидност и кредитна подкрепа за икономиката и сектора на недвижимите имоти“, добави тя.

Проблемите на пазара на имоти в Китай засилиха опасенията относно възстановяването след пандемията на втората по големина икономика в света.

Миналия месец Evergrande разкри, че през 2021 г. и 2022 г. е загубила общо 581,9 млрд. юана (около 80 млрд. щатски долара).

По-рано този месец Country Garden – друг от най-големите строителни предприемачи в Китай, предупреди, че може да отчете загуба до 7,6 млрд. щатски долара за първите шест месеца на годината.

На този фон агенция Moody's понижи рейтинга на компанията, позовавайки се на „повишени рискове за ликвидност и рефинансиране“.

Индустрията на недвижимите имоти в Китай беше разтърсена, когато през 2020 г. бяха въведени нови правила за контрол на размера на средствата, които големите фирми за недвижими имоти могат да заемат.

Evergrande, който някога беше строителният предприемач с най-много продажби Китай, натрупа дългове от над 300 млрд. долара, докато се разширяваше агресивно, за да се превърне в една от най-големите компании в страната.

Evergrande пропусна ключово плащане по чуждестранни облигации на стойност 1,2 милиарда долара през 2021 г. Компанията работи за предоговаряне на споразуменията си с кредиторите след просрочване на изплащането на дълга.

По-рано този месец Evergrande подаде молба за защита от фалит по глава 15 в съда в Ню Йорк. Глава 15 защитава американските активи на чуждестранна компания, докато тя работи по преструктуриране на дълговете си.

Финансовите проблеми на Evergrande обхванаха имотната индустрия в страната, като серия от други строителни предприемачи просрочват дълговете си и оставят недовършени строителни проекти в цялата страна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ