Бизнес перспективи: Европейските банки се подготвят за ера на дерегулация в САЩ

Бизнес перспективи: Европейските банки се подготвят за ера на дерегулация в САЩ

Европейските банки са изправени пред още по-трудна задача в справянето с разликата в печалбите с американските има конкуренти, докато Уолстрийт очаква нова ера на финансова дерегулация при второто президентство на Доналд Тръмп.

Кредиторите в еврозоната и Великобритания са затруднени от ниската рентабилност и слабите икономики след глобалната финансова криза от 2008-09 г., докато американските банки напреднаха значително по пазарна  стойност и откраднаха пазарен дял, особено в инвестиционното банкиране, тъй като европейските им конкуренти отстъпиха.

Някои банки бяха започнали да възстановяват изгубените позиции тази година. Имаше и по-големи надежди, че САЩ ще приемат някои елементи от разпоредбите на Базел III, изискващи от американските банки да притежават повече капитал, което спомага за изравняване на условията на игра. Изборната победа на Тръмп обаче промени всичко, пише Ройтерс.

„Очакванията са прости: дерегулацията и намаляването на данъците в САЩ контрастират със строгия надзор и ниските лихвени проценти в Европа“, коментира Дейвид Матераци, главен изпълнителен директор на базираната в Италия платформа за автоматизирана търговия Galileo FX.

„Ако американските банки получат очакваната политическа подкрепа, те биха могли да увеличат обемите на заемите и да оптимизират капитала по начини, с които европейските банки просто не могат да се съревновават в момента“, каза Матераци.

От началото на 2010 г. европейските банкови акции са поевтинели с 10%, докато стойността на на американските кредиторите се е утроила.

Европейската централна банка е изчислила, че възвръщаемостта на собствения капитал на банките в еврозоната варира около 5%, срещу 10% в САЩ, което се свързва с по-високите приходи от такси в САЩ и наследените необслужвани заеми, с които европейските банки все още се борят.

Лост за лобиране?

Вече има признаци, че европейските политици се подготвят за нов пейзаж под ръководството на Тръмп.

Швейцарският министър на финансите Карин Келер-Сутер каза след победата на Тръмп, че тя и британският ѝ колега Рейчъл Рийвс са обсъдили перспективите за банковото регулиране в САЩ.

„Предварително беше казано, че в САЩ идва вълна от дерегулация“, каза тя пред Ройтерс, като добави, че и тя и Рийвс са съгласни, че е важно да се намери баланс между конкурентоспособност и стабилност.

Вълна от дерегулация би трябвало да даде на европейските банки някакъв лост за лобиране за облекчаване на правилата в Европа, които вече са по-тежки, каза един банков ръководител пред Ройтерс.

Банковата индустрия в САЩ очаква Тръмп да назначи републиканските регулатори, които да облекчат капиталовите правила и одобренията за сливания и допълнително да разводнят регулаторната рамка Базел III и съответно изискването големите кредитори да притежават повече капитал.

Майкъл Ашли Шулман, главен инвестиционен директор в Running Point Capital Advisors, смята, че Тръмп може също така да отмени части от закона за финансовата реформа на Дод-Франк от 2010 г., който увеличи регулациите върху банките, за да избегне нова имплозия в стила на 2008 г.

„Освен това, повишаването на очакваните корпоративни сливания и придобивания поради по-малко рестриктивната FTC (Федералната търговска комисия) трябва да доведе до повишени такси за инвестиционно банкиране“, каза той пред Ройтерс.

„Можем също така да очакваме подем в сливанията на регионални банки. За сравнение, европейските банки с техния по-рестриктивен регулаторен надзор ще се конкурират с една ръка, вързана на гърба им“, добави Шулман.

Очакванията за сливания и придобивания в Европа се възобновиха тази година с потенциалното поглъщане от UniCredit на Commerzbank, както и офертата на BBVA  Sabadell, но нито една сделка не е гарантирана и политическата опозиция може да бъде сериозна пречка.

Филипо Мария Алоати, ръководител на финансовото кредитиране във Federated Hermes, каза, че американските банки ще бъдат основните бенефициенти при Тръмп. Но според него международните банки със значителни операции в САЩ, като Barclays, Deutsche Bank и UBS трябва също да видят „положителни въздействия“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 23 ноември. Имен ден празнуват Александър, Александра, Сашо
Скуката – тайната съставка на успеха
Борисов с предложение към ПП-ДБ: Атанас Атанасов да бъде председател на НС, той - премиер
Lexus отбелязва 25 години от „December to Remember“ с носталгични реклами
Тръмп назначи бивш експерт на Сорос за министър на финансите и някогашен футболист за градоустройството
Цитат на деня
The Washington Post: Генералният секретар на НАТО предвижда да обсъди с Тръмп решение за войната в Украйна
Шефът на OpenAI Сам Алтман спечели само 76 хиляди долара за миналата година, имението му е за 27 млн.