Банките в САЩ ще се възползват от по-свободните политики за капитала и сливанията при Тръмп

Банките в САЩ ще се възползват от по-свободните политики за капитала и сливанията при Тръмп

Очаква се банковата индустрия в САЩ да спечели много, след като Доналд Тръмп се завърне в Белия дом и въведе републикански регулаторни органи, които евентуално ще облекчат капиталовите правила и одобренията за сливания, твърдят експерти и анализатори, цитирани от Ройтерс.

Изборът на новоизбрания президент вероятно ще доведе до по-нататъшно отслабване на спорното предложение "Базел III", целящо да задължи големите кредитори да поддържат повече капитал, за да се предпазят от проблемни кредити.

Въпреки че банките вече са получили значителни отстъпки по това предложение, което според тях ще ограничи кредитирането и ще навреди на икономиката, според високопоставен служител на Фед последният проект все още ще увеличи капиталовите изисквания с около 9% за най-големите кредитори.

„Базелското правило може да се окаже напълно мъртво“, каза Джийн Лудвиг, бивш висш банков регулатор, който консултира финансови институции като главен изпълнителен директор на Ludwig Advisors.

Промяната в нормативната уредба може да донесе известно облекчение на инвеститорите след година, в която акциите на някои банки бяха натоварени от опасения за влошаване на състоянието на кредитите.

Представено за първи път месеци след срива на три регионални кредитора миналата година, Базелското предложение се сблъска със силен отпор и безпрецедентна лобистка кампания от страна на големите банки, които твърдяха, че правилата ще намалят конкурентните им предимства.

Федералният резерв се съгласи да смекчи предложението през септември, когато заместник-председателят по надзора Майкъл Бар заяви, че регулаторът ще преработи и издаде отново правилата по-късно.

Други планирани правила, изискващи от банките да държат повече дълг, както и промени в регулациите за ликвидността, също могат да бъдат поставени под въпрос.

„Перспективите за банковия сектор са по-оптимистични при Тръмп“, казва Дан Коутсуърт, инвестиционен анализатор в AJ Bell. „Банките ще имат по-малко ограничения и ще могат да използват повече парични средства за кредитиране или обратно изкупуване на акции.“

Индексът KBW Banks, който следи банките с голяма капитализация, спадна с 2%, след като в сряда затвори с почти 11% по-високо, докато индексът, който следи регионалните кредитори, се понижи с 1,8% ден след 13,5% ръст.

Нови регулатори в ключови агенции

Докато Тръмп назначава нови регулатори в ключови агенции, изборът му може да има незабавен и сеизмичен ефект върху банковия сектор, който е свикнал с по-бавния темп на промени, смята ръководител на финансова компания, който е отказал да бъде идентифициран при обсъждането на кадровите промени.

„Това е като земетресение за банковите сливания и придобивания и за регулаторната политика на банките“, каза Ед Милс, анализатор в Raymond James, който очаква банковите сделки да бъдат обявени до няколко седмици.

Агресивните финансови регулатори от ерата на Байдън, сред които Гари Генслер от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ, Лина Хан от Федералната търговска комисия и Рохит Чопра от Бюрото за финансова защита на потребителите, вероятно също ще бъдат заменени от по-благосклонни към бизнеса ръководители на агенции.

Но Мег Тахиар, ръководител на групата за финансови институции в адвокатската кантора Davis Polk, смекчи очакванията за радикална промяна.

„Ще има промени в персонала на най-високо ниво и ще има повече сливания и придобивания, но интензивността на надзора и фокусът върху таксите за боклук едва ли ще се променят много“, каза тя.

В сряда акциите на средните по размер банки бяха подкрепени от очакванията, че капиталовите им изисквания ще бъдат облекчени, заяви главният пазарен стратег на Lazard Роналд Темпъл.

Потенциалът за по-малко строга антитръстова политика също подкрепи акциите на Discover Financial и Capital One Financial.  И двете компании очакват "зелена светлина" за своята сделка на стойност 35,3 млрд. долара.

„Сливанията и придобиванията за банките могат да се повлияят благоприятно от по-кратките срокове за одобрение“, пише в бележка Morningstar DBRS.

Много от висшите мениджъри в сектора призоваха за известна консолидация сред банките в САЩ, където има над 4600 кредитори. Сключването на сделки би позволило на по-малките банки да се конкурират по-ефективно с по-големите си колеги.

„Можем поне да върнем сливанията и придобиванията в дискусиите, докато през последните няколко години те до голяма степен не съществуваха в условията на санкционираща нормативна уредба“, пише в доклад Скот Сифърс, банков анализатор в Piper Sandler.

Fifth Third Bancorp, Huntington Bancshares и PNC Financial може да са по-заинтересовани от осъществяването на сливания и придобивания, каза Сифърс.

Въпреки приповдигнатото настроение, потенциалната политическа несигурност, търговските войни, протекционизмът и инфлационният натиск при Тръмп също могат да поставят нови предизвикателства пред сключването на сделки, заявиха някои банкери.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ