Делата срещу Coinbase и Binance държат криптоиндустрията в САЩ под напрежение

Делата срещу Coinbase и Binance държат криптоиндустрията в САЩ под напрежение

След като Комисията по ценни книжа и борси (SEC) тази седмица заведе дела срещу Coinbase и Binance - две от най-големите криптоборси в света, за предполагаемо нарушаване на нейните правила, очакванията са други криптоборси в САЩ също да се озоват на огневата линия, пише Хана Ланг за Ройтерс.

Във вторник SEC заяви, че Coinbase е търгувала с най-малко 13 криптоактива, представляващи ценни книжа, които е трябвало да бъдат регистрирани, докато в понеделник също обвини Binance, най-голямата борса за криптовалута в света, че предлага 12 криптовалути, без да ги регистрира като ценни книжа.

Съдебните дела разширяват общия брой криптовалути, които SEC изрично е идентифицирала като ценни книжа. Това повдига въпроси относно други борси, които също са позволили на американски инвеститори да търгуват тези токени, като Kraken, Gemini, Crypto.com и OKCoin, и дали те могат да бъдат изложени на риск от действия на SEC, казват ръководители от индустрията.

„Всички борси в САЩ вече трябва да бъдат уведомени, че могат да бъдат обект на подобни действия, ако разрешат или са разрешили тези токени да бъдат търгувани“, каза Джейсън Алегранте, главен служител по правни въпроси и съответствие във Fireblocks, доставчик на инфраструктура за цифрови активи.

Както Coinbase, така и Binance отричат обвиненията на SEC и се заричат енергично да се защитават в съда. SEC е отказал коментар пред Ройтерс.

Докато криптокомпаниите започнаха съществуването си в регулаторна сива зона, SEC под председателството на Гари Генслър постоянно отстояваше юрисдикцията на агенцията над индустрията, като твърди, че повечето токени отговарят на определението за ценни книжа и трябва да бъдат предмет на същите строги правила.

Агенцията е завела повече от 130 съдебни дела, свързани с криптоиндустрията, според данни от консултантската компания Cornerstone Research и уебсайта на SEC. В няколко от тези случаи е посочила конкретни токени като ценни книжа.

Делата срещу Coinbase и Binance тази седмица разширяват този списък, за да включват някои често търгувани токени, като Solana, Cardano и Polygon.

„Няма да се изненадаме да видим повече съдебни дела от регулаторните органи на САЩ и вероятно от Министерството на правосъдието през следващите няколко седмици“, каза Скот Фрийман, съосновател на JST Digital, фирма за финансови услуги, фокусирана върху цифровите активи.

Говорител на Министерството на правосъдието е отказал коментар пред Ройтерс.

Криптокомпаниите, включително Coinbase и Binance, оспорват авторитета на SEC, като казват, че много токени са по-близки до стоките, отколкото до ценните кнжиа, и многократно са призовавали регулаторите да създадат ясни правила, вместо да отстояват своята юрисдикция чрез принудителни действия.

„Ние не листваме ценни книжа. За всеки актив, който търгуваме, нашите екипи извършват задълбочени оценки на риска и сигурността, които включват цялостен правен анализ и работата по процеса на съответствие. Ще продължим да следим отблизо този случай и други за прецедентни решения“, каза говорител на Kraken.

Gemini, Crypto.com и OKCoin не са отговорили на искане за коментар.

„Унищожаване на индустрията“

Решенията по последните съдебни дела могат да отнемат години. Дело на SEC, в което се твърди, че XRP токенът на Ripple е ценна книга, например, е в процес на съдебен спор повече от две години.

Но независимо дали SEC печели или губи, делата изпращат ясен сигнал към индустрията, че агенцията няма да се откаже, казват ръководители от сектора. Докато големите криптокомпании могат да си позволят да се борят с SEC, някои по-малките фирми вече подадоха молба за защита от фалит след принудителни действия на SEC, включително Beaxy.

„Не мисля, че тази SEC под това ръководство непременно се интересува дали печелят или губят в съдилищата. Мисля, че това, в което участват, е координирана кампания за унищожаване по същество на криптоикономиката в Съединените щати“, коментира Стюарт Алдероти, гл. правен служител в Ripple, по време на Piper Sandler Global Exchange & Fintech Conference в Ню Йорк в сряда.

Говорейки пред Си Ен Би Си във вторник, Генслър предположи, че разтърсването на индустрията би било добро за инвеститорите.

„Мисля, че ако има истинска стойност в тези криптотокени, тогава спазването на правилата ще изгради доверие и бизнес моделът може да се промени“, каза той.

Според анализаторите в Bernstein, приблизително 90% от търговията с крипто вече се извършва извън САЩ. Ръководителите от сектора казват, че очакват борсите да продължат да се разширяват в други региони, които имат по-благоприятни регулации.

По-рано Coinbase заяви, че ще обмисли преместване на глобалната си централа извън САЩ.

„Предполагам, че други фирми, уплашени от преобладаващата тенденция за регулиране чрез правоприлагане, ще последват примера им“, каза Катрин Уулър, директор на бизнес отдела в Coincover, доставчик на застраховки за цифрови активи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня