ЕЦБ повишава капиталовите изисквания за 20 банки

ЕЦБ повишава капиталовите изисквания за 20 банки

Европейската централна банка съобщи днес, че повишава капиталовите изисквания за 20 банки, след като прецени, че не са заделили достатъчно пари за покриване на неплатени заеми, което е основно безпокойство за надзорните органи във време на високи разходи по заемите, предаде Ройтерс.

Ходът е част от усилията на ЕЦБ, които ще продължат през следващата година, за да се гарантира, че банките заделят достатъчно провизии за евентуално нарастване на просрочванията след скока на лихвените проценти и последващото забавяне на икономическия растеж.

Представяйки годишната си оценка на банковия сектор в еврозоната, ЕЦБ заяви, че е наложила капиталови „добавки“ на 20 големи банки заради необслужваната им експозиция (NPE) – финансов жаргон за „лоши заеми“.

„В тези случаи бе установен дефицит по отношение на очакванията на ЕЦБ за покритие, тъй като покритието за рискове, произтичащи от остарели NPE, беше оценено като неадекватно“, коментира ЕЦБ, без да назовава нито една банка, каквато е нейната политика.

През 2024 г. ЕЦБ ще запази фокуса си върху кредитния и ликвидния риск, последният от които попадна под светлината на прожекторите заради няколко нашумели банкови кризи извън еврозоната по-рано тази година.

„Средата с по-високи лихвени проценти се очаква да увеличи както нестабилността на някои източници на финансиране, така и разходите за финансиране на банките в средносрочен план, точно когато значителни суми от финансирането на централната банка трябва да бъдат заменени“, посочи висшият банков надзорен орган на еврозоната.

От ЕЦБ добавиха, че вече има някои ранни признаци за влошаване на качеството на активите предвид слабата икономическа среда, като това може да увеличи броя провалени заеми.

Освен това банките ще бъдат призовани да отстранят своите „недостатъци“ в управлението на рисковете, свързани с климата, каза ЕЦБ. Регулаторът даде време за това до края на следващата година.

„За да подкрепи тази цел, банковият надзор в ЕЦБ е готов да използва инструментите, с които разполага (включително, когато е необходимо, капиталови добавки, принудителни мерки и санкции и прегледи на оценките за годност и добросъвестност)“, казаха от ЕЦБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на страните от ЕС са направили първа крачка към използване на замразени руски активи в полза на Украйна
Времето: Топло и дъждовно. Жълт код за силен вятър е обявен в 25 области
На днешната дата, 24 октомври. Рождениците днес
8-и банково-финансов форум: Лични финанси - инвестиции, доходност и има ли „живот извън банките“?
Цитат на деня
8-и банково-финансов форум: Дигитална трансформация и иновации в банковия сектор
Как Европа може да използва замразените руски активи, за да помогне на Украйна?
AB InBev си партнира с Netflix за ко-брандирани кампании и събития на живо