Европейските борси се оцветиха в червено преди изслушването на Джером Пауъл пред Конгреса*

Европейските борси се оцветиха в червено преди изслушването на Джером Пауъл пред Конгреса*

Европейските борсови индекси регистрираха предимно понижения в ранната търговия във вторник, докато инвеститорите чакат коментарите на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, за да преценят вероятността от намаляване на лихвите през септември, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,32 пункта, или 0,06%, до 516,11 пункта. Германският показател DAX се понижи с 27,39 пункта, или 0,15%, до 18 444,66 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 не последва негативната тенденция и напредна с 9,58 пункта, или 0,12%, до 8 203,07 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 44,6 пункта, или 0,58%, до 7 582,85 пункта.

Енергийният индекс SXEP се понижи с 1,03% на фона на по-ниските цени на петрола, докато индексът на автомобилния сектор SXAP записа спад от 0,72%. Индексът на ресурсните компании SXPP бе сред най-печелившите секторни показатели, напредвайки с 0,18%, тъй като цените на медта се повишиха леко.

По-късно днес се очаква началото на полугодишното изслушване на гуверньора на Фед Джером Пауъл пред Конгреса на САЩ, което ще продължи и утре. В момента паричните пазари оценяват на 77% вероятността централната банка да намали лихвите през септември.

„Първият ден от изслушването винаги е най-важен, тъй като ще можем да уловим общия тон и ключовите послания“, коментира Ипек Озкардеская, старши анализатор в Swissquote Bank.

„Някои очакват Пауъл да звучи предпазливо по отношение на напредъка при инфлацията и да каже на американските политици да бъдат търпеливи, докато Фед събере достатъчно доказателства, че инфлацията стабилно върви към целта от 2%“, добави тя.

Коментарите на члена на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне по-късно през деня също ще бъдат следени от инвеститорите за потенциални сигнали за траекторията на лихвените проценти на ЕЦБ.

Основният фокус обаче ще бъде върху данните за потребителските цени в САЩ и Германия в четвъртък, които ще дадат посока на глобалната парична политика.

Европейските акции поскъпнаха с около 8% от началото на годината, тъй като инвеститорите останаха оптимисти относно потенциала за още намаления на лихвените проценти от ЕЦБ.

Цената на книжата на Indivior се срина с 38,15%, след като фармацевтичната компания понижи прогнозата си за печалба за годината и заяви, че ще прекрати продажбите на свое лекарство за шизофрения и ще съкрати около 130 работни места.

Акциите на BP поевтиняха с 3,85%, тъй като петролният гигант очаква по-ниските реализирани маржове на рафиниране и слабата търговия с петрол да навредят на печалбите му за второто тримесечие.

Цената на книжата на  Dassault Systemes се понижи с 4,59%, тъй като френската софтуерна компания намали целта си за печалба за цялата година, заявявайки, че нейните клиенти внимават с разходите и забавят подписването на договори.

Смесени резултати на Уолстрийт

Основните борсови индекси в САЩ не намериха единна посока в понеделник, като S&P 500 и Nasdaq достигнаха нови върхове, докато инвеститорите чакат ключови данни за инфлацията, които да предоставят допълнителни улики за това дали пазарното рали тази година е устойчиво, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 31,08 пункта, или 0,08%, до 39 344,79 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 5,66 пункта, или 0,1%, до 5 572,85 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 50,98 пункта, или 0,28%, до 18 403,74 пункта.

В петък S&P 500 регистрира четвърта положителна седмица за последните пет на фона на продължаващия оптимизъм, че облекчаването на инфлацията и евентуални слабости в икономиката може да доведе до по-скорошно намаляване на лихвения процент от Федералния резерв.

Индексът на потребителските цени за юни, който ще бъде публикуван в четвъртък, може да подкрепи тези надежди, ако покаже подобрение. Данните за индекса на цените на производител ще бъдат публикувани в петък.

Миналата седмица данните за труда демонстрираха леко охлаждане, което стимулира очакванията за намаляване на лихвите. Въпреки че икономиката на САЩ добави повече работни места през юни от очакваното, имаше и неочаквано покачване на нивото на безработица от 4% до 4,1%. В момента търговците прогнозират две намаления на лихвените проценти през 2024 г., като очакванията са първото да бъде септември, според CME FedWatch Tool.

„Ние вярваме, че фундаменталната среда остава благоприятна за акциите, движена от стабилен икономически растеж и растеж на печалбите, намаляване на лихвените проценти и нарастващи инвестиции в изкуствен интелект“, пише стратегът на UBS Винсент Хийни в бележка до клиенти.

Фокусът на пазара тази седмица се насочва към сезона на отчетите. PepsiCo и Delta Air Lines трябва да публикуват финансовите си резултати за последното тримесечие в четвъртък. След това редица големи банки, включително Citigroup и JPMorgan Chase, ще представят своите отчети за второто тримесечие в петък.

Ръст в Азия

Индексите на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения във вторник, следвайки ръста на Уолстрийт, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 799,47 пункта, или 1,96%, до 41 580,17 пункта, което е нов връх за показателя.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 36,92 пункта, или 1,26%, до 2 959,37 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 27,11 пункта, или 1,74%, до 1 588,07 пункта. Хонконгският показател Hang Seng остана почти без промяна при ниво от 17 523,23 пункта.

Листнатите в Хонконг акции на китайския гигант за електромобили BYD поскъпнаха с 0,86%, след турският министър на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Качир съобщи, че компанията ще инвестира 1 млрд. долара в Турция за завод с годишен капацитет от 150 хил. автомобила

„В завода, който ще започне производство в края на 2026 г., ще бъдат пряко наети до 5000 души", написа той в социалната мрежа X. Миналата седмица Европейският съюз повиши митата за електромобилите, внасяни от Китай.

В Южна Корея индексът Kospi записа ръст от 9,62 пункта, или 0,34%, до 2 867,38 пункта. Акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 0,46%, въпреки че днес най-големият синдикат на компанията продължи тридневната си стачка. В същото време Hyundai постигна предварително споразумение за заплатите със своя профсъюз, избягвайки  протестни действия. Цената на книжата на компанията се понижи с 3%.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 66,5 пункта, или 0,86%, до 7 829,7 пункта, след като данните за потребителските нагласи за юли показаха спад в сравнение с предходния месец.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,27 пункта, или 0,03%, до 852,17 пункта. BGBX40 се повиши с 0,07 пункта, или 0,12%, до 167,96 пункта. BGTR30 напредна с 0,85 пункта, или 0,10%, до 852,64 пункта. BGREIT се понижи с 0,12 пункта, или 0,06%, до 189,80 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ