Фед оценява перспективите за по-нататъшни повишения на лихвите

Фед оценява перспективите за по-нататъшни повишения на лихвите

Фед оценява перспективите за по-нататъшни повишения на лихвите

Федералният резерв (Фед) на САЩ  е готов да продължи да повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, но това ще зависи от новите данни. Това стана ясно от речта на председателят на Фед Джером Пауъл, който говори на симпозиум по икономическа политика в Джаксън Хоул в края на миналата седмица. Същевременно Пауъл обясни подробно същността на трудностите, пред които е изправен Фед, и които обясняват несигурността в сигналите на регулатора. На първо място това е нарастващото влияние на пазара на труда върху инфлацията, както и невъзможността за точно определяне на равнището на "неутралния" лихвен процент, спрямо който е възможно да се оцени затягането на паричната политика.

Джером Пауъл предупреди, че инфлацията "продължава да бъде твърде висока", като повиши перспективата за по-нататъшни увеличения на лихвените проценти, ако ценовият натиск се запази. Председателят на Федералния резерв на САЩ зададе ястребов тон, споменавайки готовността на централната банка да поддържа "рестриктивна" политика, докато преминава през последните етапи на кампанията си за овладяване на най-тежкия инфлационен шок от десетилетия насам, съобщава Financial Times.

Ако потребителското търсене остане високо, а безработицата - ниска, ФЕД може да се сблъска с рядък случай на "меко" икономическо забавяне през следващите месеци, въпреки че при класическия сценарий е невъзможно да се води борба с инфлацията без осезаемо намаляване на активността.

Инфлацията в САЩ вече се забави до 3,3% през юли (тя достигна своя връх през юни 2022 г., когато растежът на цените се ускори до 7% на годишна база),.

Според оценката на Фед обаче това забавяне не е достатъчно, тъй като се дължи на по-ниските цени на енергията и храните, които зависят от глобалните условия - те могат да изкривят реалната динамика на растежа на цените.

Фед предпочита да изхожда от базисната инфлация (без цените на храните и енергията), която през юли се забави до 4,3%. По-конкретно дефлаторът на потребителските разходи, върху който се фокусира Фед, през юни показа прираст от 4,1% (4,6% през май), докато цените на стоките се повишиха с 0,6% на годишна база, а на услугите - с 4,9% (цените на храните се повишиха с 4,6%, докато цените на енергията спаднаха с 18,9%).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ