НСИ: Заплатите в държавния сектор растат с по-висок темп от частния

НСИ: Заплатите в държавния сектор растат с  по-висок темп от частния

Средната месечна работна заплата в обществения сектор е изпреварила по темпове на ръст тази в частния сектор през третото тримесечие на тази година. Според данните на Националния статистически институт (НСИ) на годишна база средното месечно възнаграждение в публичния сектор се увеличава с 15.3%, а в частния - с 14.5% спрямо същия период на миналата година.  

Средната месечна работна  заплата достига 2000 лв. през септември и нараства спрямо второто тримесечие на тази година с 2.2%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Държавно управление“  - с 13.4%, „Образование“ - с 12.2%, и „Селско, горско и рибно стопанство“ - със 7.5%. 

Средната брутна месечна работна заплата за юли 2023 г. е 1 973 лв., за август - 1 957 лв., а за септември - 2 072 лева, отчитат от НСИ.

Според данните на НСИ спрямо третото тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата нараства с 14.7%, като най-голямо e увеличението в: „Образование“ - с 20.3%, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 19.6%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 18.3%.

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са: „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - 4 670 лева; „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 3 055 лева;  „Финансови и застрахователни дейности“ - 2 894 лева.

Най-нископлатени са били наетите в:  „Други дейности“ - 1 259 лева;  „Хотелиерство и ресторантьорство“ - 1 265 лева;  „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ - 1 480 лева. 

Според данните на НСИ наетите по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2023 г. намаляват с 1.5% спрямо края на юни 2023 г., като достигат 2.30 млн. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на  тази година. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 15.8%, в „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.7%, и „Преработваща промишленост“ - с 1.4%. Най-голямо увеличение на наетите  с 1.1% е регистрирано в дейност „Хуманно здравеопазване и социална работа“, посочват още от НСИ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?