FT: Германски производители са притеснени заради разследване на ЕК за електроколите от Китай

FT: Германски производители са притеснени заради разследване на  ЕК за електроколите от Китай

FT: Германски производители са притеснени заради разследване на ЕК за електроколите от Китай

Германските автомобилни производители се страхуват от отмъщение от страна на китайските власти във връзка с разследване на Европейската комисия (ЕК) за държавни субсидии за китайски електрически автомобили, които наводниха световните пазари. Това съобщи Financial Times /FT/.

Според източника на вестника разследването на Европейската комисия на фона на нарастващата конкуренция между Европа и Китай е поставило германските автомобилни компании, които контролират една пета от китайския автомобилен пазар, в несигурна позиция.

Според публикацията германската страна е загрижена за възможни ответни мерки от страна на КНР, по-специално увеличаване на митата върху европейските автомобили, внасяни в Китай. От тях особено силно ще бъдат засегнат автомобилният производител Mercedes-Benz, който внася около 20% от колите си в Китай. Друг болезнен ход може да бъде ограничаването на доставките на литий от страна на Пекин, важна суровина за производството на батерии, пише Financial Times.

В материала се пояснява, че Франция се е превърнала в един от активните поддръжници на протекционистичните мерки, насочени срещу китайските автомобилни производители в Европа. Според представител на германските автомобилни доставчици, ответните мерки на Пекин "ще ударят много по-силно германците, отколкото французите". Това се дължи на факта, отбелязва статията, че френските автомобилни производители Stellantis и Renault досега са имали повече трудности в Китай, отколкото техните конкуренти от Германия, и са били принудени да съкратят част от производствения си капацитет през 2020 г.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви на 13 септември, че е започнало разследване на субсидиите за китайски електрически автомобили. Евтините произведени в Китай коли са наводнили световните пазари благодарение на държавните субсидии, които поддържат цените им изкуствено ниски, каза тя. Шефът на ЕК отбеляза, че тази ситуация води до изкривяване на западните пазари, което трябва да бъде проучено.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ