Вашингтон се опасява от наводняване на американския пазар с китайски електромобили
Китай може да наводни пазара на електрически превозни средства в САЩ със своите модели, предупреди американският министър на енергетиката Дженифър Гранхолм, цитирана от Си Ен Би Си.
„Ние сме много загрижени за това, че Китай ще завладее нашата индустрия в САЩ, дори когато сега изграждаме този невероятен гръбнак на производството“, каза Гранхолм по време на дискусионен панел на събитие на Axios.
Китай се възприема като заплаха за автомобилната индустрия на САЩ, тъй като износът на автомобили от САЩ намалява и компании като General Motors прекратяват международните си операции.
„Видяхме това да се случва в соларната индустрия... имаше наводнение на пазара“, каза Гранхолм.
Китай е изнесъл близо 5 милиона превозни средства през 2023 г., показват данните на Китайската асоциация на производителите на автомобили, изпреварвайки Япония, за да стане страна номер 1 в света по износ на автомобили през 2023 г.
Китайските производители на електромобили също пускат нови модели за рекордно време и перспективите за китайските компании остават стабилни въпреки засилващата се конкуренция, посочи Fitch Ratings през декември.
Белият дом заяви миналия месец, че САЩ проучват дали вносът на китайски превозни средства представлява риск за националната сигурност, тъй като те могат да събират чувствителни данни за граждани на САЩ и инфраструктура и да ги изпращат в Китай.
„Политиките на Китай могат да наводнят нашия пазар с неговите превозни средства, създавайки рискове за нашата национална сигурност“, каза президентът на САЩ Джо Байдън в изявление. „Няма да допусна това да се случи под мой надзор“, добави той.
САЩ се опитват да стимулират вътрешните вериги за доставки на електромобили чрез Закона за намаляване на инфлацията, който предоставя данъчни кредити за превозни средства, които преминават окончателно сглобяване в Северна Америка, отговарят на критичните изисквания за минерали и компоненти за батерията, наред с други условия.
Електрическите автомобили, чиито компоненти на батериите са построени или сглобени от „чуждестранно предприятие, предизвикващо загриженост“ - а именно от такова Китай, Иран, Северна Корея и Русия, не отговарят на изискванията за данъчни стимули.
През последните години САЩ засилват натиска върху китайските компании.
През октомври 2022 г. Вашингтон въведе правила, насочени към ограничаване на способността на Китай да получава или произвежда чипове от висок клас на фона на опасения, че Китай може да ги използва за военни цели.
Миналата година САЩ обявиха нови разпоредби, които не позволяват на американския дизайнер на чипове Nvidia да продава чипове, насочени към развитието на изкуствен интелект, на Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.