Бундесбанк обвини Европейската централна банка за лошите си резултати

Бундесбанк обвини Европейската централна банка за лошите си резултати

Бундесбанк обвини Европейската централна банка за лошите си резултати

Германската централна банка Бундесбанк (Bundesbank) е отчела през 2016 година най-слабата си годишна печалба от 12 години в резултат на заделяните провизии за покриване на потенциални загуби от закупуваните от нея облигации в рамките на политиката за количествено смекчаване на Европейската централна банка (ЕЦБ). Това е посочено в публикувания днес годишен доклад на банката, цитиран от Ройтерс.

Спадът на печалбата на централната банка ще се изрази в по-малък принос към германския федерален бюджет и също така, в съчетание със заплахата от бъдещи загуби от портфолиото й с акции, се очаква да доведе до засилване на критиките от германска страна към ЕЦБ.

"Нормално е да се питаме (. . .) кога ще вдигнем крак от педала на паричната политика", заяви президентът на централната банка Йенс Вайдман при представянето на доклада, припомняйки критичното си отношение към свръхгъвкавата политика за масово купуване на държавни облигации.

Чистата печалба на Бундесбанк миналата година е била 399 милиона евро - най-слабата от 2014 година и осем пъти по-ниска в сравнение с отчетените през 2015 година 3,2 милиарда евро.

Заделените провизии са достигнали 21,9 милиарда евро в края на 2016 година спрямо 19,6 милиарда в края на 2015 година.

При все това засега Бундесбанк отчита печалби от портфолиото си си с облигации. По ирония на съдбата, тези печалби идват главно от облигации на изпаднали в затруднение страни като Гърция, които имат висока доходност, придобити между 2010 и 2012 година по време на дълговата криза, въпреки съпротивата на самата германска централна банка.

За разлика от това, германските облигации, купени в рамките на политиката за количествено смекчаване на ЕЦБ от 2015 година насам, част от които са с отрицателни лихви, са с лека загуба за 2016 година.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ