Депозитите на домакинствата в България нараснали с 6,6 млрд. лв. за година
Домакинствата в България са увеличили спестяванията си в банковата система с цели 6,6 млрд. лв. през последните 12 месеца. Според последните данни на БНБ към края на месец май 2021 г. общата сума, която физическите лица държат на банков депозит, възлиза на 63,5 млрд. лв. Това е с цели 12% повече отколкото през май 2020 г. За сравнение в предходния едногодишен период (май 2019 – май 2020 г.) нарастването на спестяванията беше 4,1 млрд. лв.
Общата сума на депозитите в банките възлизат на общо 96 млрд. лв. От тях 63,5 млрд. лв. са на физически лица, 29,3 млрд. лв. на частни предприятия и 3,6 млрд. лв. на финансови институции.
Бизнесът също регистрира увеличаване на спестяванията в банките – нарастването е 12,5% на годишна база.
Някои финансови институции наскоро обявиха, че спират да отварят нови депозити и също така ще въвеждат такса за неизползвани авоари.
В същото време общото салдо на банковите кредити за бизнеса възлиза на 35,8 млрд. лв., което е с 4% ръст на годишна база.
Най-голям растеж има при одобрените жилищни заеми – те възлизат на 12,7 млрд. лв. към края на май 2021 г., което е с 13% повече в сравнение с година по-рано.
Кредитите за потребление са общо 12,4 млрд. лв., което е 8% повече на годишна база.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
INSAIT получи ново финансиране в размер на 1 млн. долара от Google
Компании |Учени провеждат климатичен експеримент в Амазония, наречен "машина на времето"
Любопитно |Венецуела прекрати енергийните си споразумения с Тринидад и Тобаго
Свят |Шефът на СТО за световната търговия след митата: Очуканa и насиненa, но все още на крака
Икономика |КТ "Подкрепа" предлага промени в данъчната и осигурителната система
Политика |Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро
Политика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 октомври до 2 ноември
Хороскоп |България и „Райнметал“ подписаха договор за изграждане на завод за барут и боеприпаси
България |Съветът за съвместно управление договори ротацията на председателя на парламента
България |Новата икономика: Биткойн миньорите пренасочват вниманието си към AI
Икономика |Румен Радев: България трябва да има ясно и открито лице на управление
България |Бил Гейтс смекчи позицията си по отношение на „климатичната катастрофа“
Свят |Енергийният министър: Сигурността на доставките на горива за страната е гарантирана
България |ADVERTORIAL
Eксперти от ЦИЕ ще анализират имотния пазар в еврозоната на конференцията „Inspire to Higher 2025“ на 31 октомври
Коментари
Няма въведени кометари.