Федералният резерв има начини да защити икономиката от дефлация

Федералният резерв има начини да защити икономиката от дефлация

Шокът от коронавируса върху американската икономика няма да тласне страната към опасни нива на дефлация, тъй като Федералният резерв разполага с още инструменти за нейното противодействие. Това заяви  заместник-председателят на Федералния резерв Ричард Кларида, цитиран от Ройтерс.

„Търсенето понесе тежък удар. Като цяло това е дезинфлационно. Но не мисля, че е дефлационно. Мисля, че имаме инструменти да защитим икономиката от дефлация и да подкрепим икономиката през този много труден период", обясни Кларида в интервю за телевизия Блумбърг.

Разликата межди дезинфлация и дефлация е голяма. Фед има за цел инфлация от 2%, а един продължителен период на дезинфлация, при който цените продължават да растат но с по-бавно темпо, означава допълнително отдалечаване от тази цел.

Дефлацията обаче представлява един по-хроничен проблем, при който стоките и услугите в действителност поевтиняват, като той се свързва с по-тежки периоди за икономиката на САЩ, като например Голямата депресия. Падането на цените обикновено е последвано и от понижение на заплатите, а с него и свиване на домакинските разходи.

Кларида отбеляза, че в началото анализаторите са гледали на коронавируса проблем, криещ риск за глобалната верига за доставки заради ефекта му върху китайската промишленост. Това обикновено би довело до ръст на цените.

Вместо това обаче най-тежкият удар от кризата бе понесен от търсенето, което се срина до невиждано ниски нива. Въпреки това Кларида смята, че Фед разполага с нужните инструменти, за да се справи с този проблем.

„Винаги съм мислил, че шокът ще бъде най-тежък при търсенето и смятам, че днес това е така. Опитваме да компенсираме този шок за търсенето с различни програми, включително и кредитиране на по-малки фирми и правителствени огранизации“, казва заместник-председателят на Фед.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ