Фед заседава. Не се очаква повишаване на лихвите

Фед заседава. Не се очаква повишаване на лихвите

Федералният резерв на САЩ най-вероятно ще остави без промяна основите си лихви на приключващото днес заседание и ще позволи на пазарите да се успокоят след неспокойния край на 2018 година, отбелязва Франс прес.

След най-лошия декември за Уолстрийт от Голямата депресия и нарастващите опасения за световната икономика, представителите на централната банка сега са единодушни в посланието си - ще бъдат "търпеливи" преди отново да дръпнат спусъка.

Президентът на Фед Джероум Пауел вероятно ще се придържа към тази позиция, когато обяви поредното решение на централната банка днес.

Пазарите на фючърси залагат на това, че Фед всъщност няма да промени позицията си през цялата 2019 година, като има все повече мнения, че централната банка може дори да намали лихвите до декември.

Може би обаче те ще трябва да поразмислят отново.

Макар в края на миналата година да задухаха студени ветрове, създаващата се ситуация намеква, че Фед може да се почувства принудено да повиши основната си лихва още през пролетта, посочват икономисти.

Продължилото месец частично прекратяване на работата на правителствените агенции - най-дългото досега - бе прекратено след споразумение в петък между Белия дом и Конгреса, но вече подкопава брутния вътрешен продукт.

Ако временната парализа на работата на правителството беше продължила до края на март, растежът за първото тримесечие можеше да бъде нулев, каза главният икономист на Белия дом Кевин Хасет миналата седмица.

Фед работи малко на тъмно, тъй като временното затваряне на правителствени агенции спря потока на икономически данни от министерството на търговията, включително данните за жилищата, търговията, заплатите, инфлацията.

Макар през декември да беше отчетен значителен брой новооткрити работни места и ограничаване на инфлацията, имаше и доста мрачни данни.

На фона на търговската война между САЩ и Китай американският производствен сектор може да е започнал да буксува, след като през декември отчете най-големия си едномесечен спад след световната финансова криза.

Бяха отчетени също така слаби поръчки на дълготрайни стоки и разочароващ растеж на надниците. Имаше и преразглеждане надолу на растежа за третото тримесечие, в което се включва и най-големият спад на износа от почти десетилетие.

Същевременно потребителското доверие, което помага да се прогнозират разходите на обикновените американци, достигна 2-годишно дъно.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ