Валутата, за която всички говорят

Валутата, за която всички говорят

Цената на един биткойн премина прага от 10 000 долара, а някои експерти казват, че цената ще продължи да расте. Най-популярната в света виртуална валута дава възможност на хората да купуват стоки и услуги и да разменят пари без участието на банки, издатели на кредитни карти и други трети страни.

Валутата е с нееднозначна история като се имат предвид, че бе използвана от хакери, за да искат откуп и за покупка на наркотици онлайн. Напоследък стана по-популярна в една друга среда - на спекулативните инвеститори, отбелязва Асошиейтед прес.

Как работи биткойнът?

Биткойнът е дигитална валута, която не е свързана с банка или правителство и позволява на потребителите анонимно да харчат пари. Виртуалните парични знаци се създават от потребители, които ги "копаят", като отдават компютърна мощност за верификация на трансакциите на други потребители. В замяна получават биткойни. Дигиталните пари също така могат да се купуват и продават на борсите срещу щатски долари и други валути.

Колко струва?

Вчера биткойнът се търгуваше на цена над 11 000 долара преди да спадне до около 9800 по-късно през деня, според сайта coindesk, който следи цената на виртуалната валута. Това е поскъпване на биткойна с около 10 пъти от началото на годината, когато струваше под 1000 долара.

Стойността на биткойна може рязко да се колебае. По-рано този месец цената му потъна с 22 процента спрямо долара само за три дни.

Защо биткойнът е толкова популярен?

Биткойните по същество са поредица от компютърни кодове, които се обознавачат дигитално всеки път, когато сменят собственика. Трансакциите могат да се правят анонимно, което прави валутата популярна сред либертарианците, както и сред техманиаците, спекулантите и престъпниците.

Дали наистина криптовалутата е анонимна?

 

Да, до известна степен. Трансакциите и сметките могат да бъдат проследени, но не е задължително да се знае кой е собственикът на сметката. Разследващите обаче могат да проследят собствениците, когато биткойните се обръщат в традиционна валута.

Кой ползва биткойните?

Някои компании приеха радушно биткойна на фона на силното медийно покритие. Например компанията Overstock.com  приема плащания в биткойни. Американската компания оператор на борса за деривати CME Group обяви през октомври, че планира да открие пазар за фючърси на биткойн преди края на годината, ако получи одобрение от регулаторните власти. Популярността му обаче все още е слаба в сравнение с парите в брой и картите, така че много хора и компании не приемат биткойни.

Някои видни банкери се изказаха против биткойна. Сред тях е президентът на американската банка Джей Пи Морган (JP Morgan) Джейми Даймън, който дори я определи като измама.

От друга страна Джей Пи Морган започва да използва технологията на биткойна, известна като блокчейн, като евентуален начин по-точно да могат да следят търговията и активите.

Да притежавам ли биткойни?

Две са основните причини човек да иска да купи биткойн: да го използва като платежно средство или като инвестиция.

Използването на биткойна сред водещите търговци е ограничено. Microsoft го приема като разплащателно средство за Xbox и платформите Windows Store. Не очаквайте обаче да ги харчите в Amazon и Wal-Mart.

Виртуалната валута е тема на дебати сред инвеститорите. Някои като Даймън и милиардера Марк Кюбън, са силно против нея, а пък други радушно я приемат. Уойлстрийт започва да прави продукти, свързани с биткойна. По-предпазливите инвеститори възприемат биткойна като изключително спекулативен, много рискова инвестиция, в която хората не трябва да влагат всичките си пари, подобно на златото, суровините и традиционните валути.

Как се поддържа сигурността на биктойните?

Биткойн мрежата работи като използва индивидуалната алчност за колективно добро. Мрежа от технически грамотни потребители, наречени миньори, бдят за честността в системата, като вливат изчислителния си ресурс в блокчейн, световен регистър на всяка биткойн трансакция. Блокчейнът пречи на мошениците да използват един и същ биткойн два пъти. Като награда за умисилята им "миньорите" получават от време на време биткойни. Докато "миньорите" поддържат сигурността на блокчейна, фалшификациите не би трябвало да са проблем.

Как се появява биткойнът?

Това е загадка. Биткойнът е пуснат през 2009 година от човек или група хора с името Сатоши Накамото. След това биткойнът е приет от малка група ентусиасти. Накамото изчезва, когато биткойнът започва да привлича все по-голямо внимание. Опонентите обаче казват, че това няма значение: Валутата се подчинява на своя собствена вътрешна логика.

Австралийски предприемач миналата година се обяви за създател на биткойна, но само дни след това каза, че не е имал куража да публикува доказателства, че е той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ