Кибератаките станаха ежедневие

Кибератаките станаха ежедневие

Интервю с Кристиан Викторов, изпълнителен директор на NemeSys Infosecurity

- Господин Викторов, глобална индустрия ли е вече киберсигурността, или това е изолиран проблем на отделни компании?

- Киберсигурността вече е индустрия. Зад нея стои пазарният натиск, силната конкуренция и липсата на стандартизация при изграждането на дигитални услуги и продукти с добро ниво на сигурност. В миналото определени сектори, като правителствения и тези, свързани с финанси и енергетика, бяха най-силно засегнати, но поради завишените темпове на световната технологична интеграция информационната защита се превърна във фундаментален риск за всяка организация с дигитален аспект. Вследствие на това през 2015 г. пазарът за киберзащита бе 75 млрд. щ. долара, като се очаква през 2020 г. да достигне 170 млрд. щ. долара.

- Възможна ли е дигиталната икономика без заплахи за сигурността на информацията?

- Единственият начин за развиване на такъв вид икономика е чрез стандартизация и имплементация на ИT решения, които са замислени със сигурност в основата си. Световно признати практики като ISO27001, касаещ сигурността на информацията, и PCI DSS (при разплащането с банкови карти) са стандарти, които предлагат добро ниво на сигурност, ако се поставят като основополагащи за всеки бизнес. За жалост, сертифицирането по тези стандарти не означава, че организацията е напълно в безопасност. Хактивистите от висок калибър са силно мотивирани и непрекъснато търсят нови начини за достигане до крайната си цел. Налагането на строги регулации е също потенциален начин за осигуряване на добра среда за развитие в тази насока.

- Кои български бизнеси са реално заплашени от кибератаки?

- Спрямо скоростното развитие на ИT решения и услуги у нас България е визирана като технологичната столица на Балканите. Като такава организациите, които са базирани в нашата държава, са вече една от по-примамливите цели за дигиталните хактивисти. Затова ние смятаме, че всички бизнеси, поели по пътя на дигитализация, са застрашени от компрометиране. През последната година ние от NemeSys забелязахме, че това вече не е предимно проблем на Запада, тъй като само през 2015 г. в България от подобни атаки са били засегнати над 41 държавни институции, както и голям брой организации от частния сектор. Зачестилите атаки, които са отразявани почти всекидневно, са само предизвестие за това, което ни очаква в близкото бъдеще.

- Кои са вашите клиенти и кое е ИТ решението, което предлагате за предотвратяване на опасностите?

- Нашите експерти имат опит както с големи, така и с малки компании от частния и публичния сектор. Това най-често са организации, предлагащи услуги в сферите на банкиране и финанси, електронна търговия, транспорт, медия и други. Практиката ни е силно повлияна от желанията и изискванията на нашите клиенти и стремежа ни за предоставяне на висококачествени услуги. Затова вярваме, че няма едно конкретно решение за постигане на добра практика за защита от дигиталните заплахи, а по-скоро има съчетание от различни мерки, които да отговарят на организационните нужди. Изградихме широк спектър от услуги, с които помагаме на нашите клиенти да подсилят защитните си механизми. По този начин, с интервенция от наша страна, те придобиват по-добра представа как да усвоят по-добра практика за ефективно управление и минимизиране на дигиталните рискове.    

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ