Китай изостава с покупките по търговското споразумение, но САЩ все още са доволни 

Китай изостава с покупките по търговското споразумение, но САЩ все още са доволни 

Търговската сделка между САЩ и Китай не опира само да закупуването на повече американски стоки от страна на азиатската страна. Това заяви пред Си Ен Би Си бившият заместник-директор на Националния икономически съвет на САЩ Клейт Уилямс.

„Има цяла структурна страна към тази сделка, която включва въпроси за интелектуалната собственост, финансовите услуги, законите за земеделието и пазарния достъп. По тези въпроси Китай, малко или много, прави това, което обеща“, казва той.

„По тази причина, дори и Пекин да не изпълнява ангажиментите си за покупки на американски стоки, от Вашингтон продължават да казват, че са доволни от сделката“, добавя Уилямс, който преди бе част от екипа от преговарящи с Китай. Той напусна поста си в Белия дом миналата година и сега е партньор в правната кантората Akin Gump.

Покупките са по-малко от обещаното

Към момента Китай не изпълнява  поетите ангажименти по първата фаза от търговското си споразумение със САЩ, финализирана през януари. С подписването на сделката Пекин се съгласи да увеличи вноса си на американски стоки с поне 200 млрд. долара през следващите две години спрямо импорта, отчетен през 2017 г.

Според изчисления на икономически институт „Питърсън”, базирани на данните за американския износ, Китай трябва да закупи американски стоки на стойност 142,7 млр.д долара до края на годината. Според официалните данни за вноса на Китай, Пекин трябва да закупи американски стоки за 172,7 млр.д долара.

За първата половина на 2020 г. обаче покупките на американски стоки от страна на Китай се равняват на по-малко от 25% от целта за цялата година.

„От Пекин трябва да положат повече усилия при покупките, всички знаят това. В момента обаче има един фактор в лицето на коронавируса, които обяснява защото те изостават с покупките“

Ескалация на напрежението

Коментарите на Уилямс идват на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Китай преди президентските избори в САЩ.

Миналата седмица президентът Доналд Тръмп подписа два указа, с които забранява транзакциите в САЩ с китайските технологични фирми Tencent и ByteDance. Заповедта на практика блокира използването на приложенията WeChat и TikTok в САЩ, тъй като тя забранява на американските компании да извършват бизнес дейност с китайските фирми, а това означава прекратяване на технологичната поддържка на приложенията на територията на страната.

Много компании в САЩ използват WeChat за бизнеса си с Китай.

„Ако не могат да използват приложението, те ще бъдат поставени в неизгодна позиция спрямо конкурентите си от Европа, Япония и други места. В резултат на това може да бъде засегната и търговията“, коментира Уилямс.

Факторът президентски избори

Докато отношенията на Китай с администрацията на Тръмп остават все така трудни, Пекин се надява на рестарт с Байдън, казва той.

Уилямс обаче смята, че Байдън и демократите ще бъдат по-критични към Китай, отколкото Пекин очаква.

„Те гледат миналото му като вице на Обама и мислят, че той вероятно няма да бъде агресивен като президент. Той обаче ще бъде агресивен, но може би по-предсказуем. Мисля, че те разчитат точно на това“, казва Уилямс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ