Китай може да удвои икономиката си до 2035 година

Китай може да удвои икономиката си до 2035 година

Китай има добри шансове да удвои размера на икономиката си до 2035 г., задминавайки по пътя САЩ. Това заяви пред Си Ен Би Си Хелън Киао, главен икономист за Китай в Bank of America Global Research.

Докато азиатската се стреми да стане по-развита икономика, китайският президент Си Дзинпин заяви през ноември, че е възможно удвояване на брутния вътрешен продукт и на доходите на глава от населението до 2035 г.

Удовояването на БВП ще изисква средногодишен ръст на БВП от 4,7% през следващите 15 г., резултат, който според някои анализатори ще бъде труден за постигане. Според Киао обаче Китай може да изпълни тази си цел с няколко реформи.

„Смятаме, че Китай ще успее да реализира този резултат“, каза тя.

Според прогнозата на Киао азиатският гигант ще задмине САЩ като най-голямата икономика в света през 2027 или 2028 г.

Китай бе една от малкото страни и единствената водеща икономика, завършила 2020 г. с икономически ръст въпреки проблемите, предизвикани от пандемията. Според официалните данни брутният вътрешен продукт на Китай е нараснал с 2,3% през миналата година, като Международният валутен фонд прогнозира ръст от 8,1% през тази година.

Същевременно с това американската икономика се сви с 3,5% през 2020 г., като МВФ очаква ръст от 5,1% през тази.

Предизвикателствата пред растежа на Китай

В доклад, публикуван по-рано този месец. Киао отговори на най-често срещаните опасения относно постигането на икономическите цели на Китай до 2035 г.

Тя отбелязва, че най-честито срещаните аргументи, които дават скептиците по отношение на китайския растеж, са тези за застаряващото население на страната, високото съотношение на дълга към брутният вътрешен продукт и воденият от инвестициите модел на растеж, който не е устойчив в дългосрочен план.

Според нея тези предизвикателства имат потенциала да забавят, но не и да дерайлират траекторията на китайския растеж.

Киао акцентира върху това, че китайското правителство вече е предприело мерки за стабилизиране на дълга и инициативи за засилване на урбанизацията и отваряне на сектора на услугите.

Тя обаче казва, че в действителност съществуват заплахи за икономическите цели на Китай за 2035 г., като например потенциална нова ескалация на напрежението между Вашингтон и Пеки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ