Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Може ли администрацията на Байдън да върне САЩ в Транстихоокеанското партньорство?
Епохата на либерализацията на търговията приключи, а това означава че ще бъде трудно за идващата администрация на Байдън да върне САЩ към мащабното търговско споразумение, известно като Транстихоокеанското партньорство (ТПП). Това заяви пред Си Ен Би Си Дейн Чаморо от консултантската компания Control Risks.
Транстихоокеанското партньорство бе мащабна търговска сделка, договорена от бившия американски президент Барак Обама и 11 други страни, от която отсъстваше Китай. В оригиналния си вид сделката щеше да бъде най-голямото търговско споразумение, покриващо 40% от световната икономика.
ТПП обаче срещна яростни критики в САЩ и не успя да премине през Конгреса. Президентът Доналд Тръмп окончателно извади страната от споразумението през 2017 г.
Според Чаморо новата администрация на Байдън най-вероятно има желанието да върне САЩ към тази сделка, но това шанса това да се случи е малък.
„От политическа гледна точка, идеята за повече търговска либерализация не е популярна нито сред демократите, нито сред републиканците“, коментира Чаморо.
„Мисля, че тази епоха приключи, както на многостранно ниво, така и в САЩ. Смятам, че ако сте сенатор или конгресмен, от която и да е партия, трудно бихте одобрили подобна идея. Тя най-вероятно няма да заема важно място сред приоритетите“, добави Чаморо.
Президентът Тръмп многократно отправя призиви за връщане на производството в САЩ, отразявайки добиващото все по-голяма популярност виждане, че международните търговски сделки са навредили на американските работни места.
След оттеглянето на САЩ от ТПП, останалите 11 страни предоговориха пакта и подписаха нов договор през 2018 г. – Всеобхватното и прогресивно споразумение за Транстихоокеанското партньорство (CPTPP).
През декември бившият сенатор-републиканец Боб Коркър заяви, че ТПП е „пропусната възможност“ САЩ да подложат Китай на „голям натиск“ .
„Би било важна стъпка в правилната посока, ако администрацията на Байдън успее да измисли начин за възстановяване на съюз като ТПП“, каза Коркър.
Миналият ноември Китай и 14 други страни от Азиатско-тихоокеанския регион подписаха най-мащабното търговско споразумение в света - договора за „Регионално всеобхватно икономическо партньорство“ (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP). Според анализаторите то ще усили политическото и икономическото влияние на Китай в региона.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.