Отделянето на икономиките на САЩ и Китай е много далеч в бъдещето

Отделянето на икономиките на САЩ и Китай е много далеч в бъдещето

Отделянето на икономиките на САЩ и Китай е„ много далеч“ в бъдещето, но преминаването от система, центрирана върху САЩ, към многополюсен свят, със сигурност се харесва на Пекин. Това заяви пред Си Ен Би Си бившият началник на отделна на МВФ за Китай Есвар Прасад.

„Тези две икономики все още са доста тясно свързани. В края на краищата е много трудно двете най-големи икономики да не влизат в сблъсъци в различни сфери“, коментира Прасад, който е професор по икономика и търговия в Университета "Корнел" в САЩ.

„Въпреки това, желанието за отдалечаване от международната финансовата система, която се базира на търговията с щатски долари, определено е нещо,  на което е Китай отделя специално внимание“, добавя той.

По думите му това е една от причините втората най-голяма икономика на планетата да настоява за по-широко използване на китайския юан в търговията. Пекин също така полага усилия за отваряне на капиталовите си пазари и за либерализирането на валутния курс.

„На фона на нарастването на напрежението, промените в глобална динамика на силите между САЩ и Китай определено стават интересни“, казва Прасад.

Според него, макар на пръв поглед Китай да е имал надмощие в ранните дни от пандемията, сега политическото влияние на страната среща отпор в страни като Австралия и Канада

„Пекин смяташе, че политическият и икономическият контрол, който има над голяма част от Азия, а и в други части на света, ще остане непокътнат. Нещата обаче не вървят по този начин“, казва Прасад.

Той обяснява, че много страни искат да дадат ново начало на отношенията си Китай.  

„Проблемът за повечето страни, които искат да се измъкнат от хватката на Пекин, е, че те нямат алтернатива, на която могат да разчитат. Доскоро тази роля се изпълняваше от САЩ, но сега Вашингтон е по-резервиран. По тази причина много страни опитват да постигнат деликатен баланс в отношенията си със САЩ и Китай.“, коментира Прасад.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ