Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пекин е следващата световна столица на виното
Пекин ще бъде следващата световна столица на виното през 2018 г. Concours Mondial de Bruxelles (CMB) избра за домакин на своето 25-то издание района Хайдян в Пекин. За първи път в своята над 20-годишна история пътуващият конкурс ще се проведе в държава извън Европа. Това беше обявено в последния ден на тазгодишното издание на Конкурса в Испания, когато кметът на Валядолид, Оскар Пуентес, тържествено предаде чашата вино на CMB на Минг Джи Чен, заместник-кмет на района Хайдян в Пекин. Предстоящото домакинство на Китай бе отбелязано със специално събитие с коктейли от типичните китайски спиртни напитки байжиу и ликьор.
„Производството и консумацията на вино в Китай бележат силен ръст“, коментира Бодуа Аво, президент на Concours Mondial de Bruxelles. „Китай се превръща в най-големия пазар за някои водещи страни-производителки на вино. Асоциации на винопроизводители установяват дейност там, откриват регионални офиси и изграждат търговски мрежи. Нивата на растеж в страната са по-високи в сравнение с всеки друг пазар. Китай е на второ място в света по площ на лозовите насаждения, с 847 000 хектара, като пред него е Испания, а след него се нарежда Франция.
Като водещ световен винен конкурс ние винаги следим отблизо пазарните тенденции. Наблюдавахме динамичното развитие на китайския пазар и това ни накара да насочим вниманието си към този основен играч“, обобщава Бодуа Аво.
Заместник-кметът на район Хайдян в Пекин, Минг Джи Чен, подкрепя Конкурса от първите разговори Китай да бъде домакин на събитието преди две години досега. Организаторите подчертават, че това ще бъде най-голямата дегустация на вино, която ще се проведе в страната. За първи път винен конкурс с такъв мащаб и значение ще бъде проведен в Азия. Гостуването на CMB в Китай не само ще предостави възможност да се изследва най-динамичният винен пазар в света, но ще отвори вратите към една съвсем нова култура.
През 2017 г. броят на мострите на китайски вина в CMB се е увеличил с 112,5% в сравнение с 2016г. и с близо 250% в сравнение с 2015 г. Според Международната организация по лозата и виното, площта на лозовите насаждения продължава да нараства (със 17 000 хектара между 2015 и 2016 г.), като се превръща в „основна зона за отглеждане на лозя в света“. Китай е на 5-то място по консумация на вино в глобален план (след САЩ, Франция, Италия и Германия), 5-ят най-голям световен вносител на вино по обем, 4-ят най-голям вносител в света по стойност. Търсенето на вино в страната е най-големият фактор, който допринася за ръста на търговията.
Домакин на Concours Mondial de Bruxelles през 2016 г. беше Пловдив. „Макар тази година България да не е домакин, продължаваме да сме сред топ 10-те страни, подали най-много вина за участие в надпреварата. България е единствената източноевропейска държава в топ 10“, обобщава Меглена Михова от Probegex, представителят на Конкурса у нас. Резултатите ще бъдат обявени на 12-ти май 2017г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.