Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Поскъпването на суровините е в ход – царевицата повиши цената си 50% за 6 месеца
Прогнозите, че основните суровини ще започнат да повишават цените си, което ще се отрази на инфлацията, изглежда започват да се сбъдват.
Цената на царевицата на международните пазари расте чувствително и в момента се тъгува за 210 долара на тон, което е най-високата й стойност за последните 8 години. Само през последните 6 месеца стойността на стоката се повиши с над 50%. Основната причина за тази тенденция е повишеното потребление и внос от страна на Китай, който се очаква през тази година да стане страната с най-голям внос на царевица.
Причините за това са няколко и все още е рано да се каже дали този тренд ще се запази или ще бъде временен, пише Файненшъл таймс.
На първо място Китай е в процес на възстановяване на стопанствата си за отглеждане на свине, след като преди няколко години страната мина през сериозна епидемия на африканска чума. През този период страната задоволяваше търсенето на месо чрез внос на свинско, поради което имаше и спад в търсенето на царевица. Но през тази година Китай се очаква да внесе над 25 млн. тона от суровината, показват данни на S&P Global Platts. Прогнозите на Министерството на земеделието на САЩ за китайския внос на царевица бяха обновени наскоро и показват сходнни дании - внос на 24 млн. тона царевица в Китай през 2021 г. Това е с 40% повече в сравнение с по-ранните анализи на ведомството.
Обемът на прогнозирания китайски внос е значително повече от предишните години, като до 2020 г. Китай не беше внасял повече от 5 млн. тона годишно.
Втората причина е, че от 2015 г. насам вътрешното производство на царевица в Китай прогресивно намалява. Това стана след като правителството прекрати политиката си да поддържа минимални цени на царевицата, тъй като подходът доведе до балонизиране на пазара. Така обработваемите площи с царевица в страната се понижиха от около 45 млн. до 40 млн. хектара.
Някои от анализаторите на пазара, като нидерландската инвестиционна банка Rabobank, очакват китайският внос на царевица да продължи да се увеличава до края на 2030 г., което ще стимулира ръст в цените. Но според консултантите от Sublime China Information частни инвеститори в страната притежават запази от царевица възлизащи на 100 млн. тона. Ако те решат, че сега е удобен момент да продават, то цената със сигурност ще тръгне надолу.
Най-големите производители на царевица през последната отчетна година са САЩ (368 млн. тона), Китай (260 млн. тона), Бразилия (11 млн. тона), ЕС (63,7 млн. тона) и Аржентина (49 млн. тона).
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.