Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Продажбите на чипове са нараснали с 6,5% през 2020 г.
Продажбите на полупроводници в световен мащаб са нараснали с 6,5% през 2020 година, след като възстановяването им през последното тримесечие компенсира резкия спад през март и април, когато пандемията от коронавирус се отрази негативно на търсенето, предаде РОйтерс.
Глобалните продажби за миналата година възлизат на 439 млрд. долара, сочат данни на Асоциацията на полупроводниковата индустрия (SIA). Сдружението представлява повечето американските производители на чипове и много международни компании в бранша.
От асоциацията поясняват, че продажбите на американските производители отговарят за 47% от общите продажби и са на стойност 208 млрд. Продажбите на чипове в САЩ са достигнали 94,15 милиарда долара, с 19,8% над преходната година.
Фалан Инуг, директор на индустриалната статистика и икономическата политика на SIA, отбелязва, че голяма част от нарастването на покупките в САЩ се дължи на търсенето на чипове памет във високия сегмент, прилагани в центрове за данни.
Американски технологични гиганти като Amazon, Microsoft Corp, Google на Alphabet отчитат драстичен растеж в използването на изчислителни облаци през 2020 година заради приспособяването на бизнеса за работа от вкъщи.
Макар че компаниите от САЩ отговарят за почти половината от продажбите, те представляват само 12% от производствения капацитет за миналата година. Това е значителен спад спрямо 1990 г., когато този процент е бил 37. Причината е, че повечето американски компании сега се снабдяват с чипове от заводи в Азия.
Президентът и главен изпълнителен директор на асоциацията Джон Нюфер обяви, че приетото миналата година законодателство за стимулиране на заводите за чипове в САЩ би могло да помогне тази година цифрата да се промени. Законът би могъл да осигури финансиране на компании като Intel Corp и GlobalFoundries, както и чуждестранни фирми като Samsung Electronics и TSMC.
"През идните 10 години производството на полупроводници ще се увеличи с 56%", прогнозира Нюфер. "Искаме да сме сигурни, че взимаме по-голям дял от производствения пай", добави той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.