Ръстът на цените на имотите се забавя в цял свят

Ръстът на цените на имотите се забавя в цял свят

Цените на имотите по целия свят нарастват, но като цяло темпът на растеж продължава да се забавя, като стойностите се покачват едва с 4.3% през 2018 г., показват последните световни индекси. Това е най-ниският годишен темп на растеж, регистриран от доклада на Knight Frank в цените на жилищата от третото тримесечие на 2016 г. насам.

Лидер по ускорен растеж на пазара е Словения, с 15,1%, докато дългогодишният фаворит Хонг Конг е спаднал от 1 до 22-ро място. Средните цени там намаляха с 6,2% през последните три месеца на 2018 г.

На второ място е Малта с повишение от 11.8%, след което е регионът на Китай с нарастване от 10.7%, Унгария с 10.4%, Мексико с 9.9%, Турция с 9.7%, Чехия с 8.7% и Латвия с 8.6%.

Само 8 от 56-те пазара отбелязват спад на цените през 2018 г., а половината от тях са в Европа. Най-големият спад е 2,9% във Финландия, следван от спад от 2,1% в Израел. Цените са паднали с 1,9% в Австралия, с 1,6% в Швеция и с 0,8% в Италия и Мароко.

„През 2019 г. се очаква по-голяма икономическа несигурност, повишено пазарно регулиране и повишаване на цената на дълговете в големите икономики. Очакваме и темповете на растеж на цените в световен мащаб да се забавят още в следващото тримесечие“, казва Кейт Еверет-Алън, ръководител на международните проучвания за жилища в Knight Frank. Тя изтъкна, че повишаването на цените в Централна и Източна Европа е очевидно от предишния доклад.

Що се отнася до неочакваният първенец, Словения, обясненията според Международния валутен фонд са, че икономиката на страната се е увеличила с 4,5% през 2018 г. и като член на Еврозоната, лихвените проценти там остават ниски и помагат на пазара на жилища. Последните данни от статистическата служба на Словения показват, че обемът на продажбите е почти удвоен от 5700 за година през 2009 г. до над 10 000 до третото тримесечие на 2018 г. Спадът в Хонконг е очаквано следствие от затягането на жилищната политика от юни 2018 г.; нестабилният фондов пазар; укрепването на валутата и глобалният търговски спор, който оказва влияние на настроенията на купувачите.

Докладът показва, че въпреки значителните различия в Китайския регион, представянето на някои градове помага да се повиши годишния растеж от 8,9% през последното тримесечие до 10,7% в края на 2018 г. В този контекст обаче някои градове регистрират годишен ръст от 30% до 40% две години по-рано и въпреки че цените все още нарастват като цяло, продажбите в Китай се очаква да спаднат през 2019 г., както и разхлабването на регулациите за собственост да е по-бавен процес от очакваното, коментира Еверет-Алън.

Данните за Европа през 2018 г. представят смесена картина. Португалия, която е с ръст от 6,1%, сега изпреварва Германия, която регистрира повишение с 5,4%, а Великобритания - с 2,5%, е само малко пред Гърция - с 2,4%.

Подсилена от годишния ръст на цените от 9,9% в Мексико, 8,1% в Колумбия и 6,9% в Чили, Латинска Америка беше най-силна в световен мащаб през 2018 г., докато Африка с ръст от 1,6% беше най-слаба.

„Очаква се 2019 г. да е свидетел на по-голяма икономическа несигурност, засилено пазарно регулиране и повишаване на цената на дълга в големите икономики. Очакваме темпът на растеж на цените в световен мащаб да се забави още повече през следващото тримесечие“, заключи Еверет-Алън.

По материала работи Дияна Георгиева

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ