Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Втори фалстарт на сделката за ЧЕЗ - антимонополната комисия не разреши на "Еврохолд" да купува
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не даде разрешение "Еврохолд" да купи българските активи на ЧЕЗ. Това става ясно от решение на антимонополната комисия от днес.
Така и вторият опит за придобиване на бизнеса на чешката енергийна компания у нас бе спрян, след като фирмата "Инерком" на Гинка Върбакова не успя да стигне до сделка.
Комисия за защита на конкуренцията забрани концентрацията между предприятия, която ще се осъществи чрез придобиване на непряк едноличен контрол от страна на „Еврохолд България“ АД върху предприятията на ЧЕЗ в България, се посочва в решението.
На база постъпилата информация и доказателства в хода на проучването Комисията е установила, че нотифицираната сделка ще породи конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор. Планираната сделка ще доведе до съществено увеличаване пазарната мощ на концентриращите се предприятия, които ще имат възможност да действат в значителна степен независимо от своите конкуренти.
Въз основа на цялостния анализ Комисията заключава, че обединяването на опита, икономическия ресурс и пазарните позиции на концентриращите се предприятия в електроенергийния и застрахователния сектори създава предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група и значително възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответните пазари.
Решението на КЗК може да бъде обжалвано в 14-днвен срок пред Административен съд - София област.
Еврохолд приема решението на КЗК като позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга, реагираха в становище от бизнес групата. От холдинга подчертават, че оценяват високо усилията на КЗК да извърши задълбочено проучване на придобиването за рекордно кратък срок - 10 работни дни и вярва, че до решението е достигнато след внимателен прочит и задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства.
"Еврохолд приема решението на КЗК като позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и като потвърждение за възможностите на компанията да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие. Решението на КЗК несъмнено допринася за това всеки настоящ или бъдещ инвеститор в българската икономика (купувач или продавач) да има необходимото доверие в българския регулатор и по този начин да има пълна прогнозируемост на инвестиционните си планове. ", пише още в позицията на групата.
Като публична компания с голям брой международни и институционални инвеститори, Еврохолд ще изчака решение на надзорния съвет на компанията за по-нататъшните стъпки по сделката и за развитието на инвестиционната си стратегия в енергийния сектор, уточняват от дружеството и подчертават, че са доказали, че могат успешно да структурират придобиването на бизнеса на ЧЕЗ в България и да управляват отговорно активите на придобитите дружества. По проекта работи международен екип от над 100 експерти, а за финансирането на сделката беше осигурен капитал от две глобални инвестиционни банки, припомнят от Еврохолд. "При така планираната инвестиция в придобиването на компаниите на ЧЕЗ, в това число цената на сделката, изкупуването на миноритарните дялове, изплащането на задълженията на придобиваните дружества и инвестиционната програма за тяхното развитие, в България щяха да постъпят над 500 млн. евро. В рамките на холдинга беше формиран енергиен борд, съставен от авторитетни български и международни енергийни експерти, които разработиха стратегия за развитие.", се посочва още в становището. Стратегията беше представена публично по-рано този месец в централата на Еврохолд в София пред експерти, анализатори и медии.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.