Заложената печалба на Bayer за 2019 г. все повече изглежда като илюзия

Заложената печалба на Bayer за 2019 г. все повече изглежда като илюзия

Германската химическа и фармацевтична компания Bayer предупреди днес, че трудно ще пoстигне печалбата, заложена за 2019 година, предаде Ройтерс. Така тя стана поредната компания за селскостопански продукти, засегната от наводняването на стопанства в САЩ и търговските спорове.

Производителят на лекарства и пестициди съобщи, че все още се стреми да повиши оперативната си печалба до около 12,2 милиарда евро (13,6 милиарда долара), без отчитане на влиянието на колебанията в обменните курсове и планираната продажба на активи.

"Тази перспектива стана все по-амбициозна с оглед на все по-предизвикателната среда за подразделението за растениевъдство Кроп сайънс (Crop Science)", съобщи компанията в изявление.

Миналата година Байер придоби американската Монсанто (Monsanto) за 63 милиарда долара, припомня Ройтерс.

Продажбите на Кроп сайънс, най-големият в света производител на семена и пестициди, са скочили с почти 60 процента до 4,8 милиарда евро през второто тримесечие благодарение на присъединяването на Монсанто през 2018 година.

Сравнението с общия бизнес на компанията обаче сочи спад в продажбите от 9,9 процента, коригиран спрямо колебанията в обменния курс.

"Наводненията и силните дъждове в Средния запад на САЩ и сушата в големи части от Европа и Канада имаха отрицателно влияние. Продължаващите търговски спорове притиснаха бизнеса", се посочва в изявлението.

Същевременно Байер е изправен пред 18 400 иска, които са внесени в американски съдилища срещу глифозатния хербицид на Монсанто, предаде БТА. Новорегистрирани 5000 иска, представени днес, се добавят към вече заведените 13 400 дела. Байер понесе три присъди, задължаващи концерна да обезщети ищци от Калифорния, развили рак заради продукта. Стойността на обезщетенията беше силно намалена след разглеждане на втора инстанция от съдия.

Акциите на компанията поевтиняха с 3,4 процента до едномесечен минимум, допълва Ройтерс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ