Правната комисия в парламента гласува за закриването на спецпрокуратурата и спецсъда

С 10 гласа "за", двама "против" и петима въздържали се правната комисия гласува на първо четене да се закрият двете специализирани съдилища и двете специализирани прокуратури. Депутатите от БСП, "Има такъв народ" "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!" подкрепиха проектите за промени в НПК и ЗСВ, внесени от Христо Иванов, Атанас Атанасов и Атанас Славов от ДБ. Против бяха депутатите от ДПС, а от ГЕРБ гласува с "въздържал се".
Законопроектът на Иванов, Атанасов и Славов от ДБ стана причина евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков да сезира ЕП за политическа намеса в работата на Антикорупционната комисия у нас.
Камарата на следователите в България също излезе с критично становище, в което се казва, че ще бъдат сезирани всички европейски институции, както и дипломатическият корпус на страните от ЕС, САЩ и Великобритания.
На днешното заседание правната комисия отхвърли предложенията за промени в ЗСДВ и НПК на Николай Хаджигенов. Двете поправки гласяха, че магистратите може да се кандидатират за депутати от гражданските квоти на партиите, както и обвиняемите да искат внасяне на обвинителния акт в съда, ако разследването продължи повече от 2 години. Седем бяха против, деветима се въздържаха, а един беше "за".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Производителят на Labubu със скок в продажбите след пускането на мини версията на играчката
Компании |Adidas повишава прогнозата за печалба благодарение на бум в продажбите на ретро маратонки
Компании |Луис де Гиндос смята настоящите нива на лихвите на ЕЦБ за „адекватни“
Финанси |Unicredit потвърди прогнозата си за годишната печалба след по-силно от очакваното тримесечие
Компании |КЗК, КЗП, КРС и „Активни потребители“ ще си сътрудничат при кампаниите „Черен петък“
Общество |Цената на златото се срина и всички се питат защо
Финанси |Русия удари с дронове детска градина в Харков
Свят |Нов транспортен коридор през Гърция, България и Румъния ще свръзва Егейско и Черно море
ЕС |Приватизация на войната: Глобалният бизнес с наемници процъфтява
Общество |Kaufland представи нова продуктова линия свежа риба и морски дарове със сертификат TÜV AUSTRIA
Компании | Advertorial |„Кръстниците на AI“ и публични личности настояват за спиране на развитието на изкуствения суперинтелект
Технологии |Президентът наложи вето на част от измененията в Закона за специалните разузнавателни средства
България |Coca-Cola HBC купува 75% дял в африканския си конкурент
Компании |

Коментари
Няма въведени кометари.