Зам.-председателят на БЛС: Ваксините трябва да се слагат, няма друго лечение

Общество

Българският лекарски съюз подкрепя здравния министър Кирил Ананиев в искането му да бъде обжалвано решението на Административния съд в Сливен да обяви за дискриминация спирането на дете от градина заради това, че не е ваксинирано. Това заяви пред NOVA зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

Дотук се стигна, след като майка на дете от сливенска градина подаде сигнал, че детето на отец Евгений Янакиев ходи на градина без да е ваксинирано. Отецът отказва да ваксинира осмото си дете, тъй като по неговите думи едно от другите му деца е получило усложнение след ваксина за морбили.

След сигнала се стига до съд, като отец Янакиев печели делото, след като магистратите обявяват за дискриминация спирането на детето от градина.

Министерството на здравеопазването ще обжалва решението на съда.

„Ваксини трябва да се слагат, защото се слагат за заболявания, за които няма друго лечение”, заяви д-р Брънзалов.

„Това са сериозни заболявания, това не е хрема”, предупреждава той.

По думите му въпреки ваксината част от децата не могат да образуват достатъчно висок титър на антителата, за да могат да се предпазят. Друга част от децата въпросната ваксина не трябва да бъде поставяна, тъй като те имат противопоказания, но това ги поставя в риск.

„Ако едно от децата му заболее от морбили, отецът ще запее друга песен. Тези неща, които ги обясняват, са нищо в сравнение с развитата клинична картина на тези заболявания.“, коментира д-р Брънзалов.

Той казва, че е постигнато 95% ваксинално покритие при децата, но има около 5%, които се пазят от останалите 95%, за да не се появи въпросното заболявания.

„Комисията за защита от дискриминация ясно се е произнесла, че това не е дискриминация. Децата му не са задължени да посещават детска градина. Ако не иска да си ваксинира - да си ги гледа у тях и да не получава социални добавки“, добавя д-р Брънзалов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Токио обяви изграждане на най-голямата в света плаваща вятърна електроцентрала с капацитет 1 гигават
Председателят на ПГ на „Прогресивна България“: Гарантирам абсолютна безкомпромисност към олигархичния модел "Борисов – Пеевски"
Дубай премахна минималния праг за инвестиции в недвижими имоти срещу разрешително за пребиваване в ОАЕ
Reuters: САЩ ще закрият мисията за наблюдение на примирието в Газа
Рекорд: 26 български плажа и 6 пристанища със знак за качество "Син флаг" за новия сезон
Спрете да гоните "вайръл" победи!
Не можете да бъдете ефективни лидери, ако не сте любопитни
Цитат на деня