До 2022 г. може до достигнем критичното затопляне с 1,5 градуса

До 2022 г. може до достигнем критичното затопляне с 1,5 градуса

До 2022 г. може до достигнем критичното затопляне с 1,5 градуса

Средната температура на планетата може да се увеличи временно с над 1,5 градуса още през следващите 5 години. Сериозното предупреждение бе направено от директора британската метеорологична служба Met Office проф. Стивън Белчър.

Като се има предвид средната глобална температура през последните 3 години, която е около 1 градус над нивото от доиндустриалната епоха, е възможно затоплянето в резултата на изхвърлянето на парникови газове в комбинация с климатичните колебания да повиши временно средната температура до психологическия праг от 1,5 градуса, смята институцията, в която работят 500 изследователи.

Ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса беше основна цел на Парижкото споразумение за климата, прието в края на 2015 г. Прогнозата на един от най-авторитетните институти в света за толкова бързо затопляне, е най-песимистичната.

Досега учените смятаха, че прагът от 1,5 градуса може да бъде преминат към 2040 г. или в най-лошия случай след 10 години. Има риск това да се случи до 2022 г., предупреждават сега британците.

Парниковите газове не са достатъчни, за да повишат толкова опасно температурата. Към тях трябва да се добави екстремен климатичен феномен като Ел Ниньо, който се повтаря през 2 до 7 години. За последно топлото течение се появи през 2015-2016 г. и доведе до това, че 2016 г. стана най-горещата в историята на синоптичната статистика със средно увеличение почти 1,1 градуса.

В същото време друга публикация в научното списание Nature за температурите в Северна Америка и Европа от началото на Халоцена (преди  близо 12 000 години) изчислява, че антропогенните емисии (свързаните с човека) са основният фактор за затоплянето. „Открихме, че естествените колебания на климата през последните 11 000 години би трябвало да доведат до по-ниска температура при отсъствието на човешка дейност“, казва Джеремая Марсичек, геолог и геофизик от университета в Уайоминг, основен автор на статията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ