Пътят към успеха е образованието

Пътят към успеха е образованието

Станислава Цалова, или просто Стаси, както я наричат приятелите и колегите й, е едно от най-популярните лица на bTV. Може би защото, професионалният й път е вграден в историята на най-гледаната частна телевизия у нас - тя започва кариерата си като водеща на прогнозата за времето още при старта на bTV. Завършила е „Метеорология”, „География” и „Японистика” в Софийския университет. Специализирала е в Япония и САЩ.

Носител е на редица награди: първа награда за програма за времето на фестивала International Media Events – News and Documentary Festival, Global Excellence Award на News Corporation, отличието „Достоен българин” и др. Избрана е и за един от носителите на Олимпийския огън при преминаването му през България.  В края на 2018 г. Стаси Цалова стартира и авторска репортерската рубрика „Кой инвестира в бъдещето“ в предаването „Тази събота и неделя“ по bTV.

- Зрителите те познават най-вече като водеща на прогнозата за времето от самото начало на bTV, вече повече от 18 години. А сега поемаш ново предизвикателство, със своя репортерска рубрика. Кое те мотивира да го направиш?

- Щастлива съм, че bTV ми даде възможност да развивам рубриката „Кой инвестира в бъдещето“. Чрез нея искам да мотивирам младите да търсят, да искат да успяват, сами да се опитват да намерят възможности, а не да чакат птичето само да им кацне на рамото. Пътят към успеха е образованието. Децата трябва да знаят това още от малки. Добре е да се ориентират отрано към конкретна сфера на реализация. Защото за големите стипендии в престижните университети по света, подготовката започва още в 9 – 10 клас. Големите стипендии са чудесен старт за младия човек, а дори и при неуспех да се спечели конкретна стипендия, положеното усилие, подготовката, концентрацията и новата среда правят една стъпка нагоре.  Младите хора имат много енергия, която не трябва да се разпилява, а трябва да насочи в правилната посока, резултати от това рано или късно ще има.

- Самата ти си специализирала в Япония по стипендиантска програма. Помогна ли ти това и защо избра да се върнеш и да живееш в България?

- Това, че съм била стипендиант и искам да споделя опита си, е основната причина тази рубрика да съществува. Това е единствената голяма стипендия, за която тогава знаех –  стипендията „Монбушо“ за 1 година в Япония. Години наред мечтаех да я спечеля, стремях се към нея и положих големи усилия. При големите стипендии конкуренцията е огромна – състезаваш се с хора от целия свят. В Япония получих страхотна подготовка, попаднах в много добра среда. Там ни подготвяха за световни лидери и всичко беше на топ ниво. Разбрах, че всичко е работа в екип – нещо, на което много държим и в нюзрума на bTV. И сега всекидневно общувам с хора от цял свят, предимно метеоролози, разбира се. Наученото в Япония много ми помага, навиците и културата на общуване, които си изградих там. Често ме питат защо не останах в Япония или защо не съм потърсила работа навън. Когато прекарах една година там, далече от България, разбрах, колко много обичам страната си, семейството си, приятелите и работата тук. Не мога без тях.   

- Любопитни ли са младите хора? Възползват ли се достатъчно от възможностите за специализирано образование, които им се предлагат?

- Не знам дали младите хора са любопитни. За мен те са знаещи и можещи, затрупани от информацията, която е навсякъде. Не съм сигурна дали им остава време да бъдат и любопитни. Но те чудесно знаят как да се справят с информацията и да я използват за своите цели. 

- Поредицата ти хвърля светлина върху българите меценати, които финансират образованието на родни таланти. Има ли много такива хора у нас? А зад граница?

- Започнах рубриката с идеята да популяризирам стипендиите, възможностите за развитие и меценатите. Първите ми репортажи бяха насочени към стипендии и фондации. Предстои ми да обърна по-голямо внимание на меценатите оттук нататък. Хората, които инвестират в бъдещето на България по този благороден начин често остават в сянка. Важно е да ги покажем.

Често за една стипендия в дадена област се борят десетки, дори стотици или хиляди ученици и студенти. Какво би посъветвала тези, които не успяват от първия път?  

- Младите могат, те имат много възможности пред себе си, само трябва да търсят и да не се отчайват от отказите, които понякога ще получават. Успехът е низ от победи и загуби – важното е да са въоръжени с търпение и упоритост и да не забравят: има ли желание – има и начини. Често нещо, което в началото приемаме за загуба, впоследствие се оказва, че може да доведе до най-голямата ни победа. 

- Какво разказваш на учениците, които посещават нюзрума на bTV? Кое е най-важното послание, което искаш да запомнят?

- Надявам се учениците и техните родители да намират за полезна новата ми рубрика. Децата обичат нашата телевизия. Много често ни гостуват и когато идват, организирани от училищата си, с удоволствие ги развеждам из студията, монажните и апаратните ни. Показвам им и как подготвяме прогнозата за времето. Интересно им е, попиват всичко с бързите си умове. С репортерите и водещите им помагаме да влязат в нашите обувки – да представят новинарската емисия и да се запознаят с последните технологии, благодарение на които представяме информацията по много по-интерактивен и любопитен начин. Спомням си гостите ни от Мездра например, те бяха толкова впечатлени и с такъв ентусиазъм разглеждаха студията и попиваха информацията, че съм сигурна, че сред тях със сигурност ще порасне някой колега журналист. Тези посещения помагат на децата да се ориентират в професиите в нашата сфера. Срещат се с водещи, репортери, оператори и монтажисти. Разказваме им с подробности какво точно правим.Това, което искам да знаят, е че най-важното е да обичаш това, което правиш, и да намериш себе си в работата.  Голяма част от живота на големите минава в работа и ако тя ги прави щастливи, животът им ще бъде щастлив.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ