„CODA: Дете на глухи родители“ грабна „Оскар" за най-добър филм

„CODA: Дете на глухи родители“ грабна „Оскар за най-добър филм

„CODA: Дете на глухи родители“ грабна „Оскар" за най-добър филм

„CODA: Дете на глухи родители“ спечели статуетката за най-добър филм по време на 94-ата церемония по раздаване на наградите на Американската филмова академия.

Филмът, който разказва историята на момиче, което е единствения чуващ член на семейство на глухи, спечели и в категориите за „Най- добър адаптиран сценарий“ и „Най-добра поддържаща мъжка роля“, като по този начин Трой Коцур стана първият нечуващ актьор, удостоен с „Оскар“.

Големият фаворит преди началото на церемонията „Силата на кучето“, който получи общо 12 номинации, си тръгна само с една статуетка, след като новозеландката Джейн Кемпиън спечели приза за най-добър режисьор. Така тя стана едва третата жена в историята, спечелила това отличие, след Катрин Бигълоу за „Войната е опиат“ и Клои Чжао за „Земя на номади“.

Тазгодишната церемония ще бъде запомнена и със спречкването между Уил Смит и Крис Рок. Смит нахлу на сцената и удари комика в лицето, след като той се пошегува със съпругата му Джейда Пинкет Смит. „Дръж името на жена ми далеч от ш*баната си уста“, крещеше Смит.

 

 

Именно той спечели наградата за най-добър актьор за  превъплъщението си в образа на бащата на тенис шампионките Винъс и Серина Уилямс във филма „Методът Уилямс“. При получаването на наградата Смит се извини за поведението си.

При жените Джесика Частейн спечели приза за най-добрата актриса за „Очите на Тами Фей“, а за поддържаща роля наградата отиде приАриана ДеБоуз за „Уестсайдска история“.

С най-много статуетки от церемонията си тръгна „Дюн“. Той прибра шест статуетки, включително за оригинална музика, операторско майсторство, визуални ефекти, звук, монтаж и дизайн на продукция.

За най-добър оригинален сценарий беше отличен „Белфаст“ на Кенет Брана, а  „Карай колата ми“ на Рюсуке Хамагучи спечели наградата за най-добър международен филм

„Енканто“ на „Дисни“ спечели „Оскар“ за най-добра анимация, а „Лятото на соула“ бе отличен за най-добър документален филм.

Наградата за песен от филм бе присъедена на Били Айлиш и Финиъс О'Конъл за „Смъртта може да почака".

В категорията за костюми отличието спечели „Круела“, а за грим и прически – „Очите на Тами Фей“.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ