Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|56 долара за барел през 2018 г., прогнозира Световната банка
Средната цена на барел петрол през 2018 година ще нарасне до 56 долара (спрямо 53 долара през 2017 година) на фона на силното търсене и намаляването на добива в страните от ОПЕК+, прогнозира Световната банка в доклад за икономиката на Русия, цитиран от ТАСС.
Експертите на банката отбелязват, че тази прогноза за цената на петрола е свързана с известни рискове. По-специално, един от рисковите фактори са възможни прекъсвания на доставките на петрол на световния пазар от страни производителки на петрол, където съществува политическо напрежение, включително от Ирак, Либия, Нигерия и Венецуела.
Споразумение между ОПЕК и страни извън картела за по-голямо намаляване на добива може да доведе до съществен дефицит на пазарите, предупреждават авторите на доклада преди утрешното заседание във Виена.
От друга страна евентуална неспособност на страните да се споразумеят за продължаване на договорката може да окаже понижаващ натиск над цените на петрола.
Повишаването на ефективността на дейността на американските компании, добиващи шистов петрол, може да доведе до увеличение на предлагането на черно злато на световния пазар, се казва в доклада на Световната банка.
Същевременно Световната банка повиши прогнозата си за растежа на брутния вътрешен продукт на Русия през 2017 година до 1,7 процента спрямо 1,3 процента при предишната прогноза.
За 2018 година банката очаква растежът на руската икономика да бъде 1,7 спрямо 1,4 процента при предишната прогноза, а за 2019 година преразгледа очакванията си от 1,4 на сто до 1,8 процента.
Средносрочната прогноза за растежа на руската икономика е повишена малко във връзка с растежа на износа и по-увереното от очакваното възстановяване на вътрешното търсене, посочва банката.
Според институцията световното първенство по футбол през 2018 година, което ще се проведе в 11 руски града, ще подкрепи растежа на потреблението.
Световната банка оценява, че банковият сектор на Русия е стабилен като цяло въпреки понижаването на финансовата устойчивост на редица банки.
Въпреки че няколко големи частни банки изгубиха финансовата си устойчивост през 2017 година, общите показатели на банковия сектор останаха стабилни. Основните показатели на банковия сектор се подобряваха до края на август 2017 година в резултат на подобряването на ситуацията в икономиката, посочва институцията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.