Ernst & Young: Перспективите пред еврозоната се влошават

Ernst & Young: Перспективите пред еврозоната се влошават

Все още песимистична, перспективата за еврозоната се е влошила, показва втората прогноза за годината на Ernst & Young. Предизвикателствата пред бизнеса, потребителите и правителствата ще продължават и през 2012 г. Ценовият натиск се задълбочава повече от очакваното, а рисковете за стабилността са станали по-сериозни.

Като цяло в еврозоната БВП се очаква да падне с 0,5%, като само няколко страни биха могли да избягат от спадането на производството през 2012 г. Годината ще бъде много трудна за еврозоната с голям дълг в публичния и частния сектор, който ще трябва да бъде рефинансиран, затегнати условия на кредитиране, допълнителни фискални ограничения и съкращения на работни места.

В резултат на това от Ernst & Young прогнозират леко свиване на икономическата активност, с по-нататъшни спадове в периферните страни, които само частично ще се компенсират от по-устойчивите даржави в ядрото на еврозоната. Тези икономически условия ще са изпитание за политиците и способността им за запазване на Еврозоната в сегашния си вид, смятат експертите.

Ако приемем, че политиците действат решително за разрешаване на настоящата криза чрез осигуряване на плавно преструктуриране в Гърция и въвеждане на надеждна защитна стена около Испания и Италия, растежът трябва да се върне през 2013 г, се казва в прогнозата. След спад от 0,5% тази година, ние очакваме в БВП на Еврозоната да нарасне с около 1% през 2013 г., преди да се вдигне до 2% годишно през 2015-2016 г, се казва още в доклада. Това означава, че възстановяването ще бъде по-бавно, отколкото след всяка рецесия от началото на 1970 г.

Основните ограничения за растежа през тази година ще се усилят от фискалната консолидация, която ние преценяваме, че ще възлезе на повече от 1% от БВП и от кредитните ограничения, смятат от консултантската компания. В действителност, банките в Еврозоната са изправени пред много трудни условия за финансиране в момент, когато те трябва да постигнат по-високи капиталови съотношения. Строгите условия на кредитиране ще намалят инвестициите и потреблението.

От положителна гледна точка, икономическата активност следва да се възползва от по-ниска инфлация, което ще помогне за поддържане на реалните доходи на домакинствата. Също така, фирмите обикновено имат големи суми в брой по техните баланси. Ако приемем, че доверието се възстановява през годината, благодарение на значителни действия от политиците, тези парични излишъци са склонни да бъдат изразходвани за инвестиции и немане на раотна сила от от 2013 г. нататък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ