ЕЦБ продължава със стимулите

ЕЦБ продължава със стимулите

ЕЦБ продължава със стимулите

Инфлацията неочаквано се ускори в Европа. Растежът се съживи. Не очаквайте обаче Европейската централна банка (ЕЦБ) да започне да свива мащабната си програма за стимулиране на икономиката, посочва Асошиейтед прес.

Днес, в края на заседанието на ЕЦБ по паричната политика, президентът й Марио Драги се очаква да представи причините, поради които институцията планира да се придържа към плана си в подкрепа на икономиката, приет на заседанието на 8 декември, т.е. да продължи да налива новоотпечатани пари в икономиката чрез изкупуване на облигации поне до края на годината.

Не се очаква банката да промени основните си лихви или другите парични мерки за стимулиране.

Драги ще установи, че му се налага да убеждава скептично настроените към стимулите, особено Германия, които са на мнение, че е време мерките да приключат. Макар стимулите да подкрепят икономиката, те намаляват възвръщаемостта от инвестиционните и пенсионни фондове, което е проблем за доста европейски страни със застаряващо население.

Първата причини Драги да не прекратява стимулите е проста: Повишението на инфлацията от почти нулевото равнище се дължи главно на по-високите цени на петрола, а не на нарасналите заплати или друг фундаментален натиск в европейската икономика.

Това означава, че ЕЦБ не се чувства особено близо до целевата си инфлация от малко под 2 процента. Декемврийската инфлация бе на равнище 1,1 на сто. Поскъпването на петрола предлага само еднократна подкрепа. Така наречената основна инфлация, която изключва горивата и храните, е спряла растежа си през последните месеци на равнище 0,8-0,9 процента.

Друга причина ЕЦБ да продължи с досегашната си политика е да защити икономиката от политически сътресения.

Изборите във Франция, Холандия, Германия и евентуално в Италия могат да дадат на десните, антиевропейски сили шанс да демонстрират нарасналата си мощ. Това може да продължи тенденцията, проявила се на миналогодишния референдум във Великобритания за напускане на ЕС.

Многото пари и евтините кредити могат на теория да компенсират предпазливостта сред инвеститорите, потребителите и компаниите.

От писмения отчет на заседанието на 8 декември се вижда, че според 25-членния управителен съвет на ЕЦБ паричната политика предлага "стабилна ръка" по време на политическа нестабилност.

Съветът удължи предишния срок на изкупуване на облигации от март до края на годината, макар че намали обема от 80 милиарда на 60 милиарда евро месечно.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ